Svátek má: Jaromír

Komentáře

Iracionální Síkelův (či Fialův) tarif

Při mé ranní procházce po pražských Kobylisích se mne zeptala jedna paní středního věku, jakou dostane od vlády podporu při zvyšujících se cenách energií. Že poslouchá všechny zprávy a čte různé internetové servery a že to dosud vůbec nepochopila.

Řekl jsem jí, že jsem sice ekonom a bývalý ministr financí a že tomu nerozumím také.

To, co dělá vláda je naprosto nepochopitelné. Je to evidentní kličkování, aby to nebylo stejné s tím, co připravovala Babišova vláda, aby to neohrozilo image údajně stále ještě jako pravicové se tvářící ODS a aby to všechny paní na nejen kobyliských ulicích zmátlo. A natěšilo. Slovo tarif je naprostou mystifikací, protože je to forma plošné dotace. O její neúplné plošnosti se teprve bude rozhodovat. Žádný „tarif“ ještě nebyl schválen.

Exministr Havlíček správně říká, že nebyla schválena podpora, ale „zákonný rámec pro to, aby vláda v budoucnu nějakou podporu vytvořila“. Nechci se pošklebovat, zvýšení cen energií, které nastalo díky zelenému šílenství (převedenému v poslední době do evropského „grýndýlu“), řešení žádné nemá. Je to prosté, ale někteří to nechtějí slyšet. Energie jsme si my – Západ – záměrně a uměle zdražili. Ministr Síkela lže, když říká, že nám je zdražil Putin. Navíc je půvabné, že nám tento ministr v rozhovoru v Respektu (10. července) přiznal, že je pro něj sprchování „poměrně důležitý rituál“, že je ve sprše „patnáct minut určitě“ a že si „pod sprchou i čistí zuby“. Nevím, jaký sám sobě určí ministerským rozhodnutím svůj tarif, já bych mu ho dal hodně vysoký. Je tragické, že tento člověk spolurozhoduje o našich životech.Schizofrenie je u jednotlivce vážnou nemocí. U institucí typu vláda je to však přijímáno jako normálnost. Jinak si nedovedu představit, jak může jeden orgán, česká vláda, ve stejný den, ministrem průmyslu a obchodu „řešit“ důsledky zvyšujících se cen energií, a ministryní životního prostředí v rámci našeho „evropského předsednictví“ předsedat summitu těchto ministrů a diskutovat, jak uskutečňovat ekologický projekt „Fit for 55“. Schizofrenik by byl poslán k psychiatrovi.

Mé názory na tragickou ukrajinskou válku jsou známé. Nepřetržitě žádám zahájení vážných jednání o jejím ukončení. Mé názory se neshodují s postoji ukrajinského prezidenta. Přesto mi London Speaker Bureau, které mi občas organizovalo mé různé přednášky v zahraničí, poslalo pozvánku, abych se dostavil do Kyjeva (jakkoli do Varšavy a vlakem do Kyjeva) a promluvil na druhém summitu „of First Ladies and Gentlemen“, který pořádá paní Zelenská. Život tropí hlouposti.

 Václav Klaus

Ještě pár slov k Fialovi, cenám a zemědělcům

Ještě pár slov k Fialovi, cenám a zemědělcům

Václav Klaus 

3. září 2023
Letošní Země živitelka je sice už skoro týden minulostí, ale slova, která tam pronesl premiér Fiala, stále „visí“ ve vzduchu.

Dvacátý první srpen

Dvacátý první srpen

Václav Klaus 

22. srpna 2023
Dvacátý první srpen je dnem našeho národního pokoření, je dnem, kdy došlo k prohloubení našeho pádu z Evropy a vyspělého světa, je dnem, který radikálně zahýbal s osudy mnoha z nás.

Počasí a (Po)Vondra

Počasí a (Po)Vondra

Václav Klaus 

19. srpna 2023
Klimatičtí aktivisté to teď mají strašně těžké. Chvíli je horko, tak zkusí přehrávat kartu globálního oteplování.

Naší ekonomice se nedaří (a o to více se u nás hraje ukrajinská karta)

Naší ekonomice se nedaří (a o to více se u nás hraje ukrajinská karta)

Václav Klaus 

5. srpna 2023
Před více než třiatřiceti lety zahájil Václav Havel svůj první novoroční projev slovy „naše země nevzkvétá“.

Svatá Anna, chladna z rána

Svatá Anna, chladna z rána

Václav Klaus 

29. července 2023
V polovině týdne byl svátek svaté Anny (i mnoha Ann nesvatých), ale současně i zlom léta a předzvěst podzimu.

Tentokrát opravdu jen glosování několika podivností posledních dní

Tentokrát opravdu jen glosování několika podivností posledních dní

Václav Klaus 

23. července 2023
Minulý týden jsem komentoval zprávu Českého statistického úřadu, že u nás počet cizinců žijících v naší zemi přesáhl jeden milión. (Nikdo samozřejmě nevíme, o kolika cizincích náš statistický úřad neví.)

Která televize má podle Vás nejvíce objektivní a vyvážené zpravodajství?