Svátek má: Ondřej

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Jak zvládneme blackout?

Naše moderní a technologicky vyspělá společnost je logicky závislá na stálých dodávkách elektrické energie.


Stejně, jako se nebojíme, že by zítra ráno nevyšlo Slunce, většina z nás si nepřipouští jakoukoli možnost, že bychom od zítřka nemohli svítit, topit, klimatizovat, telefonovat, jezdit autem apod.

Podle odborníků není dnes ale na místě se ptát, zda nás mohou déletrvající poruchy dodávek elektřiny postihnout, protože odpověď je zřejmá – ano mohou a s největší jistotou také někdy postihnou. Na místě je v těchto souvislostech pouze otázka KDY k tomu dojde a na ni nelze odpovědět ani s přibližnou mírou pravděpodobnosti. Nevíme, jestli to může být už zítra, za měsíc, za roky, nechceme si to připouštět, ale paradoxně všichni umíme pojmenovat mnoho příčin, které by mohly blackout způsobit.   

Když jsme v loňském dubnu a letošním červnu realizovali ve spolupráci se Střediskem empirických analýz a průzkumů Sanep reprezentativní a validní průzkumy týkající se bezpečnosti, reakcí na krizové situace a branné připravenosti našich občanů, zajímalo nás mimo jiné, jak jsme připraveni na případný blackout. Posuďte sami, jak bychom asi potenciální dlouhodobý výpadek elektrického proudu zvládli.  

Jste připraveni na dlouhodobý a rozsáhlý výpadek elektrického proudu (blackout) a víte, jak se v tomto případě zachovat?

  1.  

Možná vás nepřekvapí, že 85 % občanů se domnívá, že na blackout nejsou připraveni. Ale všimli jste si také, jak se za pouhý rok zvýšil počet nepřipravených lidí? Proč? Je to v pořádku, je nám to jedno? Možná si nechceme připouštět „zbytečné“ starosti a toužíme nadále bezstarostně žít a využívat všech technických vymožeností, které pokládáme za samozřejmé… Tak si jen nanečisto zkusme představit, že je nám doma najednou zima, nebo naopak horko, potraviny se nám kazí před očima, dopravními veřejnými ani vlastními prostředky se nikam nedostaneme, v obchodech si nemůžeme nic koupit, protože doma už dávno nemáme žádnou finanční hotovost a platební terminály ani bankomaty nefungují, nevíme, zda jsou naši blízcí v pořádku, protože jsme s nimi zcela ztratili spojení… Myslím, že nemusím pokračovat.

Následující graf je vlastně jen potvrzením skutečností toho předchozího, ukazuje totiž na naši úplně stejnou nepřipravenost.

Jste připraveni na řešení situace, když by dlouhodobě nefungovala žádná elektronická zařízení (PC, tablety, mobilní telefony apod.)?

 

Lidé si často nedělají z ničeho předem starosti a řeší problémy, až v okamžiku, kdy nastanou. Jiní se raději řídíme zásadou, že kdo je připraven, nebude překvapen. Dovolím si totiž tvrdit, že řešit blackout až když je nezpochybnitelně reálný, není vlastně v lidských silách. Zvláště s přihlédnutím k faktu, že v té chvíli netušíme, jak dlouho budeme muset ve výrazně omezených podmínkách fungovat a přežít. Co myslíte vy?  

Zdeněk Ertl

Je daň za cukr ve slazených nápojích klíčem k boji s obezitou?

Je daň za cukr ve slazených nápojích klíčem k boji s obezitou?

Zdeněk Ertl 

1. listopadu 2023
V posledních týdnech se v novinách opět objevila diskuse o zdaňování slazených nápojů.

Povinná vojenská, nebo národní služba?

Povinná vojenská, nebo národní služba?

Zdeněk Ertl 

20. října 2023
My „zkušenější“ si ještě pamatujeme, co to byla povinná vojenská služba, někteří z nás ji také odsloužili, mladá generace buď vůbec tento termín nezná, nebo jen z vyprávění. A pojem povinná národní služba pravděpodobně neříká nic nikomu.

Chceme, aby se všichni více hýbali? Podporujme tanec

Chceme, aby se všichni více hýbali? Podporujme tanec

Zdeněk Ertl 

5. října 2023
V dnešní uspěchané době, kdy technologie dominují našemu každodennímu životu, je zapotřebí hledat způsoby, jak lidi všech věkových skupin přimět k tomu, aby se více hýbali.

Rovnováha digitálního a fyzického světa v životě mladé generace

Rovnováha digitálního a fyzického světa v životě mladé generace

Zdeněk Ertl 

27. září 2023
V současné době se stává hraní počítačových her na telefonech, počítačích a jiných IT technologiích neodmyslitelnou součástí dětství a dospívání.

Proč by se podpora sportu státem neměla snižovat, ale naopak zvyšovat

Proč by se podpora sportu státem neměla snižovat, ale naopak zvyšovat

Zdeněk Ertl 

20. září 2023
Sport, považovaný za univerzální jazyk soudržnosti a spolupráce, má nyní ještě větší důvod být středem pozornosti státního financování.

Doběhneme včas do krytu?

Doběhneme včas do krytu?

Zdeněk Ertl 

8. září 2023
V několika předchozích článcích jsem si vám dovolil představit nejzajímavější odpovědi občanů na některé otázky exkluzivních letošních a loňských průzkumů z oblasti bezpečnosti, připravenosti k řešení různých krizových situací apod. Dnešním, sedmým pokračováním tento malý seriál uzavřu.

Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%