Svátek má: Jaromír

Komentáře

Kam se nám ztrácí 28. říjen?

Česká republika má státní svátek. 28. října slavíme Den vzniku samostatného československého státu.

Děti mají prázdniny, zaměstnanci volno. Chalupáři spěchají na chalupy, jen ti zapomnětlivci naříkají, že supermarkety mají zavřeno.

Historie se nám ztrácí v dáli, mnozí v ní tápou… Tak připomínám, před 103 lety se blížil konec 1. světové války, Rakousko – Uhersko umíralo, Evropa měnila své hranice. Rodily se nové státy, mezi nimi i Československo, naopak to nenáviděné Rakousko – Uhersko se rozpadlo. Náměstí našich měst se naplnila davy, zrod republiky se slavil jásotem a s hudbou. Do svých domovů se z války vraceli ti šťastnější, desetitisíce dalších to štěstí neměly.

Za rakouského císaře pána a jeho rodinu za první světové války nasazovali životy naši pradědové, jen z českých zemí jich bylo přes jeden a půl milionu. Umírali na srbské, na ruské i na italské frontě. Domů, ke svým rodinám se jich nevrátilo na 150 tisíc, v každé i té malé zapadlé vesničce, je pomník obětem první světové války. Desetitisíce vojáků se vrátilo z války domů zmrzačených, tisíce dalších bylo monarchií uvězněno, či dokonce popraveno.

Dnes na to nezměrné úsilí předků poněkud pozapomíná. Občas se mihne krátký televizní spot, či fotografie z lánského hřbitůvku. Objeví se věneček s trikolórou u vesnického pomníku padlých. . Vlajkou máváme jen při hokeji, při fotbale a slova hymny mnozí ani neznají….

Ne vždy, jsme tento svátek mohli slavit, přesto jsme jej nosili v sobě. V době německé okupace se za oslavu tohoto svátku popravovalo. Přesto duch 28. října v nás žil, nezapomínali jsme na osobnosti, které stály u zrodu naší novodobé státnosti. Cenili jsme si odvahu i prozíravost Tomáše G. Masaryka, pracovitost Dr. Edvarda Beneše, ale i úsilí dalších, kteří stáli u zrodu republiky. Vzpomínali jsme na naše legionáře, kteří sehráli významnou roli při vzniku a následné obraně státu. Jakékoliv znevážení historie je urážkou statečnosti těchto našich předků.


Patři k naší cti, že ani v době nesvobody, kdy se kácely pomníky zakladatelů našeho státu, jsme nezapomněli na jejich odkaz. 28. říjen je stále svátkem národním, jen je nutno jej bránit proti pokusům o jeho revizi, přebarvení. Pociťujeme totiž v posledních letech snahy o oprášení a vylepšení obrazu starého mocnářství. Do Pantheonu Národního muzea se nám tak vrátil císař František Josef I., místo mu musel udělat hrdina druhého odboje, ale se „špatným“ kádrovým profilem. Také maršál Radecký se již rozhlíží po nějakém pěkném místě na Malé Straně.

Chci věřit tomu, že 28. říjen není ani divadelní scéna, ani aréna k vyřizování osobních účtů. 28. říjen není svátkem politiků, je svátkem České republiky! V souvislosti s nedávno proběhlými parlamentními volbami, připomínám to známé Masarykovo: „Tož demokracii bychom měli, teď ještě mít nějaké ty demokraty!“

Přemysl Votava

Úctu a lásku vám

Úctu a lásku vám

Přemysl Votava 

2. května 2023
Pravidelně chodím kolem toho pomníku. Blížil se konec války, ti mladí vojáci, rudoarmějci, se už těšili domů, za maminkou, otcem, manželkou, dětmi, či děvčetem. Prošli dlouhou cestou války. Osud ale rozhodl jinak, pět mladých kluků zde pod Železnými horami našlo...

Lid se probouzí. Pomalu, ale jistě

Lid se probouzí. Pomalu, ale jistě

Přemysl Votava 

20. dubna 2023
Pro politika není nic horšího, než se stát trapným. Tento citát přesně vystihuje dnešní postavení Fialovy vlády. Místo slibované vlády odborníků vládne amatérismus, nekoncepčnost, trapnost. Vláda klopýtá od jednoho trapasu k druhému.

Sovětští vojáci maršála Koněva osvobodili Auschwitz

Sovětští vojáci maršála Koněva osvobodili Auschwitz

Přemysl Votava 

23. ledna 2022
Nad tou hrůzou před 77 lety tekly slzy osvoboditelů i těch 7650 přeživších.

Kam se nám ztrácí 28. říjen?

Kam se nám ztrácí 28. říjen?

Přemysl Votava 

30. října 2021
Česká republika má státní svátek. 28. října slavíme Den vzniku samostatného československého státu.

Slovenská agrese po boku Německa

Slovenská agrese po boku Německa

Přemysl Votava 

21. června 2021
O této historické události se příliš nemluví, přitom je významnou součástí československých novodobých dějin. Připomínám slovenskou spoluúčast na německé agresi proti SSSR v červnu 1941.

„Pohádky“ České televize

„Pohádky“ České televize

Přemysl Votava 

28. prosince 2019
Bylo, nebylo… České pohádky či báchorky mají staletou tradici již od doby Boženy Němcové, Karla J. Erbena.

Která televize má podle Vás nejvíce objektivní a vyvážené zpravodajství?