Svátek má: Ladislav

Komentáře

Petr Braný

politik (KSČM)

Poločas rozpadu Andreje Babiše

Andrej Babiš stoupá vzhůru. A jak praví Horatius, stoupá-li nahoru nízký, není nad něj tvrdšího.


S pomocí peněz si zajistil úspěch ve volbách, kdy stavěl na diskreditaci politických stran v očích veřejnosti. S pomocí peněz si zajistil podporu médií. S pomocí peněz čerpá pomoc od mediálních a volebních agentur.

Mluví jednoduše, tváří se jako moderní Mesiáš. Ale většina ze zaměstnanců, které ještě před pár lety angažoval (bylo jich na sedmdesát tisíc), už u něj nepracuje. Inu, umíme dát lidem práci! V dostupných zdrojích se nyní uvádí osmadvacet tisíc zaměstnanců Babišových firem.

Vázne výběr daní, objevují se problémy ve všech resortech, které ANO spravuje. Třeba Ministerstvo pro místní rozvoj, vedené paní Šlechtovou, má problémy s využíváním evropských prostředků. Mezi lidmi se mu říká Ministerstvo pro maření rozvoje. A do toho vstupují konflikty na radnicích, například v Ústí nad Labem nebo Českých Budějovicích.

Prostě, Babiš nemá lidi. A tak bere přeběhlíky a kdejaký odpad. Že by cesta k politickým bezodpadovým technologiím? Zpracuje se kdokoliv, kdo je ochoten jít pod křídla ANO? Tento bleší cirkus už neuhlídá. Může si zavázat poslance a uhlídat je. Může si koupit média. Ale tahle spleť a změť různých osobních a skupinových zájmů je a bude nad jeho síly.

Na besedu s Kalouskem se nedostavil. Každý si dá vysvětlení sám. Raději zůstal ve Francii a užíval si při narozeninách dcery francouzské kuchyně. Možná pochopil, že čím méně bude mluvit, tím větší šanci má. Jako kdysi Ronald Reagan, kterého politolog David Stockaman nazval skladištěm cizích myšlenek. Byl prezidentem, který do té doby zodpověděl nejméně otázek. A média mu udělala image velkého komunikátora.

Politická budoucnost hnutí ANO závisí na tom, zda bude levice schopna ukázat řešení současného marasmu v ČR. Pokračuje sociální krize, je tu krize kultury a zejména krize morální, která se promítá zpět do politiky, redukované jen na kontrolu penězovodu. Odpovědí levice musí být jasně vyjádřená pozice v oblasti ekonomiky s důrazem na demokratickou kontrolu na všech úrovních státní správy a samosprávy. To vyžaduje, aby byl v politice prosazen princip poměrného zastoupení na úrovni krajů a obcí. Je důležité prosadit další kroky v oblasti rozpočtového určení daní. Za naprosto nezbytné pak pokládám to, aby média přestala hrát roli politického nátlakového prostředku a sloužila k informování veřejnosti.

Petr Braný