Svátek má: Bohumil

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Nedávno jsme se s kamarádem Václavem v televizi dívali na zajímavé tenisové utkání mužů.

Vedle toho, že jsme každý přáli vítězství jinému tenistovi, došlo i na zajímavou výměnu názorů z trochu jiné oblasti. V pravidelných přestávkách, kdy jsi jdou tenisté na chvíli odpočinout, je pravidlem, že dodávají tělu energii, třeba kouskem banánu nebo soustem gelu, ale hlavně pijí, většinou kombinují dva, občas dokonce tři nápoje. Najednou jsme mimovolně opustili „špičkování“, který z našich favoritů je lepší a kdo a proč nakonec vyhraje, a hovor se stočil na jejich pitný režim. Václav prohlásil, že když byl mladší, tak při tenisu ani jiných sportech nikdy nepil a vůbec mu to nevadilo, protože se ráno pořádně napil šťávy z vody a ovocného sirupu a potom to večer zopakoval. Pak pronesl i něco o tom, že nejen dnešní sportovci, ale všechny děti a mladí lidé jsou rozmazlení, že ho může šlak trefit, když ráno v MHD vidí, že každý druhý dospívající si nese láhev nebo hrnek s nějakým nápojem. Po chvíli jsme jeho trochu furiantsky hrané staromilství s úsměvem překonali a začali normálně rokovat o tom, zda je důležité, aby děti dodržovaly předem určený pitný režim, jinými slovy, zda by měly pít jen doporučené nápoje v doporučených časech a množství…     

Dnes asi nebudeme rozporovat, že pitný režim je pro děti velmi důležitý a že mnoho rodičů tento fakt bohužel podceňuje. Podle nedávného průzkumu agentury SANEP pro Sdružení sportovních svazů se pouze 22 % rodičů aktivně zabývá pitným režimem svých dětí, pravidelně ale jen 8,5 % z nich.

Přitom voda a další vhodné nápoje hrají klíčovou roli v udržování zdravého vývoje dětí. Dostatečný pitný režim pomáhá udržovat tělesnou teplotu, zabraňuje dehydrataci a podporuje správnou funkci těla. Navíc může mít vliv na psychické zdraví dítěte a jeho výkonnost ve škole a sportu.

Děti by měly pít dostatek tekutin průběžně po celý den, tedy ne jako dříve Václav, který prý vypil ráno a večer po džbánku a mezitím nic. Množství nápoje se samozřejmě liší v závislosti na věku, pohlaví, hmotnosti i úrovni fyzické aktivity. Univerzálně nejlepší je a si čistá neperlivá voda, ale vhodné jsou i další nízkokalorické nápoje bez přidaného cukru. Pokud nejsou děti zvyklé pít vodu, je vhodné do ní pro zlepšení chuti přidat třeba kousek citronu či jiného vhodného ovoce. Sladké nápoje mají sice děti rády, ale opatrně, neměli bychom je dětem doporučovat, ale naopak jejich konzumaci omezovat, jelikož mohou vést ke zvýšenému riziku vzniku obezity a cukrovky. Slazené nápoje mohou také vést ke snížení hydratace, což může být problematické zejména během sportovních aktivit a horkých letních dnů. I v tomto směru je obrovský prostor pro zlepšení, jelikož podle výsledků průzkumu 57 % rodičů uvádí, že jejich děti pijí především slazené nápoje, limonády apod., a 12,5 % rodičů uvádí, že jejich děti pijí zejména ovocné nápoje a džusy. Všechny tyto nápoje mají ale vysoký obsah cukru, který velmi často dříve či později zdraví dětí poškodí.Samostatnou kapitolou je pitný režim při sportovních výkonech. Při nízké intenzitě zátěže může také stačit jen voda, ale s rostoucí náročností sportovních výkonů se zvyšuje i potřeba konzumace speciálních sportovních nápojů, které pomáhají udržovat správnou rovnováhu elektrolytů v těle a také podporují rychlejší regeneraci po sportovních aktivitách. Děti by také neměly pít větší množství nápojů obsahujících kofein, např. energetické nápoje a cola. Ty totiž mohou vést k nadměrné stimulaci nervového systému a způsobit nežádoucí vedlejší účinky, jako je nespavost, úzkost a podrážděnost apod.

Rodiče by měli vést své děti k tomu, aby se naučily samostatně sledovat a vědomě dodržovat svůj pitný režim. Děti by měly být schopné poslouchat signály svého těla a pít vodu nebo další nápoje, když cítí žízeň. Učení se správnému pitnému režimu je důležitou součástí výchovy k zdravému životnímu stylu.

Během našeho rokování dospělo napínavé utkání do tie-breaku rozhodujícího setu, celý zápas nakonec vyhrál Václavův favorit, ale rozešli jsme se v dobré náladě a ve shodě na tom, že vhodný pitný režim je klíčový pro udržení zdravého růstu a rozvoje dětí, a proto by měl být důležitou součástí každodenního života.  

Zdeněk ErtlProč by se podpora sportu státem neměla snižovat, ale naopak zvyšovat

Proč by se podpora sportu státem neměla snižovat, ale naopak zvyšovat

Zdeněk Ertl 

20. září 2023
Sport, považovaný za univerzální jazyk soudržnosti a spolupráce, má nyní ještě větší důvod být středem pozornosti státního financování.

Doběhneme včas do krytu?

Doběhneme včas do krytu?

Zdeněk Ertl 

8. září 2023
V několika předchozích článcích jsem si vám dovolil představit nejzajímavější odpovědi občanů na některé otázky exkluzivních letošních a loňských průzkumů z oblasti bezpečnosti, připravenosti k řešení různých krizových situací apod. Dnešním, sedmým pokračováním tento malý seriál uzavřu.

Opustíš-li mne….

Opustíš-li mne….

Zdeněk Ertl 

2. září 2023
Ozbrojený konflikt na Ukrajině trvá již více než půl druhého roku. A v této souvislosti se naši občané začali výrazně obávat, že by se válka mohla vyskytnout i na našem území.

Jak zvládneme blackout?

Jak zvládneme blackout?

Zdeněk Ertl 

29. srpna 2023
Naše moderní a technologicky vyspělá společnost je logicky závislá na stálých dodávkách elektrické energie.

Branná výchova – ano, nebo ne?

Branná výchova – ano, nebo ne?

Zdeněk Ertl 

9. srpna 2023
My zkušenější si asi ještě vzpomeneme na školní předmět branná výchova.

Děti neumějí řešit nebezpečí…, ale umět by to měly!

Děti neumějí řešit nebezpečí…, ale umět by to měly!

Zdeněk Ertl 

4. srpna 2023
V dnešní bezpečnostně nepříjemně rozbouřené době, kdy se výrazně zvyšují obavy lidí z různých rizik včetně válečného konfliktu na našem území, je problematika připravenosti dětí na složité životní situace více než aktuální.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%