Svátek má: Šarlota|Zoe

Komentáře

Vystoupení Velké Británie z EU by byla rána českému exportu

Spojené království je pátým největším exportním trhem pro ČR po Německu, Slovensku, Polsku a Francii a 14. největším importním trhem.

Zajímavé ale je, že i přestože jsme relativně malá ekonomika a Británie živě obchoduje s celým světem, jsme pro Británii důležitým importním trhem, což také o něčem svědčí.

Otázkou je, zda by Británie v případě svého vystoupení z EU zůstala součástí jednotného vnitřního trhu. Podle mého názoru bylo euro předčasně zavedený projekt, ale jednotný vnitřní trh, tedy otevřený prostor pro kapitál a lidi, je něco, co je pro ČR zásadní, a je to zásadní i z hlediska vztahů s Británií.
 
Ti z nás, kteří stále vidí ČR pevně zakotvenou v EU a kteří přes veškerou kritiku by chtěli zachovat základní vlastnosti EU, jako je otevřený trh, v kritice a ve snaze třeba převést zpátky řadu kompetencí na úroveň národních parlamentů, byť to může znamenat tvrdý politický boj i některé zásadní změny základních unijních dokumentů, bychom měli v Británii vidět našeho významného partnera.

 Vladimír Dlouhý