Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2014 začíná

Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2014 začíná

Mezinárodní varhanní festival Olomouc se koná každoročně od roku 1969. Za dobu své existence si získal přízeň laické i odborné veřejnosti celého světa. Přední světoví interpreti koncertují v chrámu Svatého Mořice na slavných Englerových varhanách.

Ilustrační foto
3. září 2014 - 07:01

Festival založil před 45 lety založil Antonín Schindler, dlouholetý člen a spoluzakladatel Moravské filharmonie. Po celou dobu byl jeho prezidentem i dramaturgem. Moravská filharmonie navazuje na jeho dlouholetou práci a nadále zůstává pořadatelem. Od roku 2011 se stal dramaturgem festivalu Karel Martínek, varhaník a regenschori v chrámu sv. Mořice.

Zahájení letošního 46. ročníku se uskuteční ve čtvrtek 4. září od 19 hodin v chrámu sv. Mořice. Olomouckenovinky.cz o tom informovala mluvčí Moravské filharmonie Olomouc Markéta Kvapilová.

Rok 2014 je Rokem  české hudby, proto je první koncert věnován právě českým autorům. Úvodní skladbou bude Suita pro žesťové sexteto a varhany Jiřího Ropka, ve které Pavla Černého doprovodí členové Moravské filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka. Pavel Černý je varhaník, pedagog a organolog, v současné době přednáší na AMU v Praze a JAMU v Brně. Je nositelem mnoha ocenění. V jeho podání dále zazní dílo J. D. Zelenky, A. Dvořáka, B. Martinů, L. Janáčka a dalších.

Druhý koncert v pondělí 8. září bude pro milovníky varhanní hudby skutečnou lahůdkou. Pozvání na festival přijal Philippe Lefebvre z Francie, který v současnosti patří mezi světovou špičku. V roce 1985 byl jmenován titulárním varhaníkem katedrály Notre-Dame v Paříži, kde působí dodnes. Jako interpret a improvizátor je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů francouzské varhanní školy. Bude mj. improvizovat na slavná témata české hudby - L. Janáčka, B. Smetany, A. Dvořáka.

Ve čtvrtek 11. září se uskuteční koncert Ben van Oostena, který je proslulý zejména špičkovými nahrávkami francouzské romantické hudby. Svůj zájem o francouzskou varhanní hudbu dokládá také jako autor několika knih. Za svou soustavnou propagaci francouzské hudby byl také několikrát oceněn, mimo jiné mu byl francouzkou vládou udělen titul “Rytíř umění.” A právě francouzskou varhanní tvorbu umělec z Nizozemí přiveze i na olomoucký festival. V programu nebude chybět L. Vierne, C. Saint–Saëns či Ch. M. Widor.

Aleluja, chvalte Pána! Tak zní podtitul koncertu v pondělí 15. září, na kterém Martin Sander z Německa zahraje díla oslavující Boha. Posluchači se mohou těšit na J. S. Bacha, O. Messiaena, M. Regera a také na českého skladatele - Petra Ebena. Martin Sander je v současnosti jedním z nejvýraznějších německých varhaníků. Kromě koncertní činnosti a natáčení je velmi často je zván do porot mezinárodních soutěží. Zároveň je vyhledávaným lektorem na mistrovských kurzech a workshopech.

Je více než symbolické, že ve čtvrtek 18. září festival uzavřou v Roce české hudby sourozenci Čechovi. Jsou laureáty řady soutěží (Petr – varhany, Alena - housle) a jako duo jsou nositeli Ceny Nadace Leoše Janáčka a Nadace Bohuslava Martinů. Vedle českých autorů, jako je O. Mácha a J. Klička, návštěvníci uslyší také kompozici F. Liszta, H. Schroedera či G. Jensena. Poslední koncert festivalu je zároveň zahajovacím koncertem Spolku pro komorní hudbu, který tak vstoupí do 41. sezony.

Během koncertů jsou v přední části kostela nainstalována dvě projekční plátna, na která se přenáší obraz z kůru. Diváci tak mohou sledovat varhaníka při hře. Zájemci si dále budou moci prohlédnout varhany v rámci varhanních exkurzí 8., 11., a 15. září vždy v 17.30 hodin. Vstupenky na varhanní prohlídky za 30 korun jsou v prodeji v infocentru v podloubí olomoucké radnice.

Moravské divadlo Olomouc slaví operou a muzikálem

Vstupenky na koncerty jsou v prodeji rovněž v podloubí olomoucké radnice nebo na místě hodinu před koncertem. V kostele nejsou místa značená, proto je vhodné přijít včas a najít si optimální místo k sezení. Výše vstupného zůstává zachována – 150 Kč/70 Kč. Slevu mohou uplatnit studenti, důchodci, ZTP, ZTP/P a abonenti Moravské filharmonie Olomouc a Spolku pro komorní hudbu.

(iza, foto: Moravská filharmovie Olomouc)