Svátek má: Evžénie

Regiony

Velikost textu:

Školáci poškodili památku UNESCO v Olomouci

Školáci poškodili památku UNESCO v Olomouci

Tři školáci poškodili na Horním náměstí v Olomouci sloup Nejsvětější Trojice, který figuruje na seznamu UNESCO.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
23. června 2011 - 06:25
Poškození sloupu zjistili strážníci při náhodné obchůzce, kdy našli na zemi ležet řetěz vytržený z pískovcového sloupku. Na záznamech kamer, které místo monitorují, zjistili tři přibližně desetileté chlapce, kteří se u sloupu pohybovali.

„Jeden z nich řetěz rozhoupal tak silně, že se vytrhl ze sloupku,“ uvedla mluvčí Městské policie Olomouc Magda Václavíková. Tohoto chlapce již strážníci nezastihli, zadrželi však jeho dva kamarády, které předali policii. Vzhledem k věku nebudou chlapci trestaní, jejich rodiče však budou muset škodu uhradit.

Za poslední tři roky byl sloup poškozený již třikrát. V květnu 2008 neznámý vandal zničil dvě kamenné vázy zakončující balustrádu a pozlacené plamínky na jejich vrcholu. Další dvě pozlacené ozdoby navíc ukradl. Škoda se tehdy vyšplhala na více než 130 tisíc korun.

Na podzim 2008 pak dva mladíci seděli na okrasném řetězu a rovněž jej vytrhli ze sloupu. Škoda se vyšplhala na desetitisíce korun. Radnice proto za 1,7 milionu korun pořídila dvě kamery, které mají sloup ochránit.

(iza, mfx, foto: arch.)