Svátek má: Pavla

Regiony

Velikost textu:

V Olomouci začíná Podzimní festival duchovní hudby

V Olomouci začíná Podzimní festival duchovní hudby

V neděli 21. září začne již jednadvacátý ročník Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc 2014. Letos jej bude tvořit celkem pět koncertů, na kterých vystoupí špičkoví domácí i evropští hudebníci.

Chrám sv. Michala v Olomouci
20. září 2014 - 07:00

Letošní ročník festivalu bude probíhat, jak tomu bylo i v minulosti, za účasti TV Noe a Českého rozhlasu Vltava. Tento svátek duchovní hudby je pořádán pod záštitou arcibiskupa Jana Graubnera. Nejvýznamnějšími partnery festivalu zůstává i letos Olomoucký kraj společně se statutárním městem Olomouc. Informoval o tom web Olomouckého kraje.

Rok 2014 je vyhlášen Rokem české hudby. I dramaturgie Podzimního festivalu duchovní hudby 2014 se proto soustředila  na českou hudbu, aniž by však opomíjela světovou produkci.

Zahajovací koncert festivalu se uskuteční v chrámu sv. Michala 21. září. Na programu budou díla Antonína Dvořáka Mše D dur „Lužanská“ op. 86 a Te Deum, op. 103 pro sóla, sbor a orchestr.

Druhý koncert proběhne poprve v málo známém malebném kostele sv. Kateřiny 28. září v Kateřinské ulici. Zazní Miserere pozdně renesančního skladatele Gregoria Allegri, Hymnus na sv. Cecílii od Benjamina Brittena, Čtyři písně o Marii H. 235 Bohuslava Martinů a Pět černošských spiriuálů Michaela Tippetta. Vše v provedení komorního souboru Martinů Voices a sbormistra Lukáše Vasilka.

V pořadí třetí koncert  se bude konat 1. října v kostele Zvěstování Páně (kostel u kapucínů). Posluchači uslyší Partitu Es dur  Františka Vincence Kramáře, Fratres Arvo Pärta a Serenádu c moll KV 388 Wolfganga Amadea Mozarta. Díla provede Dechový soubor PhilHarmonia Octet pod vedením uměleckého vedoucího Viléma Veverky.

Čtvrtý koncert bude pěveckým recitálem sólisty „Bolšoj těatra v Moskvě, Mariinského divadla v Petrohradě a vítězem světoznámé Mezinárodní pěvecké soutěže Maria Callas - ukrajinského basisty Tarase Štondy. Zazní písně od Michaila I. Glinky, Alexandra S. Dargomyžského, Petra I. Čajkovského či ukrajinské a ruské staré písně. Vše za klavírního doprovodu Anastazie Titovyč, která sólově uvede díla Sergeje V. Rachmaninova. Koncert se uskuteční 5. října v  barokním sále na Klášterním Hradisku.

Finále festivalu se bude konat 12. října v chrámu sv. Mořice. Na programu zazní nejproslulejší duchovní dílo Antona Brucknera hymnus Te Deum a novodobá česká premiéra díla Camille Saint-Saënse Requiem pro sóla, sbor a orchestr. Významnými hosty jsou sólisté Bolšoj těatru v Moskvě, Veronika Džioeva a Taras Štonda, oba vítězové mnoha světových soutěží i Mezinárodní pěvecké soutěže Maria Callas.

Ministerstvo je proti otázce v olomouckém referendu

Vstupenky na festival je možné zakoupit v Informačním centru města Olomouce v podloubí radnice a na webu organizátorů akce www.podzimni-festival.cz.

(iza, Olomouckenovinky.cz, foto: Web Podzimního festivalu duchovní hudby)