Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Olomoucký kraj po dvou letech ocenil nejlepší novostavby

Olomoucký kraj po dvou letech ocenil nejlepší novostavby

V pořadí už sedmý ročník soutěže Stavba roku 2016 Olomouckého kraje zná vítěze. Hejtman Ladislav Okleštěk předal ocenění v pěti kategoriích.

Ilustrační foto z akce
30. března 2017 - 08:00

Do soutěže se mohly přihlásit stavby, které byly realizovány na území Olomouckého kraje a zkolaudovány do 31. prosince 2016.

„Jedním z cílů předávání těchto cen je seznámit veřejnost s úrovní současného stavitelství, architekturou a projektováním v kraji. Chceme touto cestou také podpořit architekty, stavební firmy a investory, kteří kvalitním způsobem mění podobu regionu,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.


Foto oceněných

V kategorii Stavby určené k bydlení a rekreaci získal titul Termální park Velké Losiny, jehož autory jsou Michal Sedlář a Martin Plachý ze Secco ateliéru. Čestné uznání si odnesli Hotel Theresian a Hotel Garni.

Kategorii Stavby občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor ovládlo Aplikační centrum Baluo autora Miroslava Pospíšila z ateliéru – r. Čestné uznání pak dostalo Rozárium Olomouc, Kulturní dům ve Šternberku a Resort Hodolany.


Foto oceněných

Mezi Stavbami dopravními, inženýrskými a vodohospodářskými bodoval Přerov a výstavba levo i pravobřežního sběrače s napojením Dluhonic a Kozlovic. Autory jsou Ondřej Pavlík a Alexandra Hradská z Aquatis. Čestné uznání získala revitalizace trati Bludov – Jeseník a elektrizace trati Šumperk – Kouty nad Desnou.

V kategorii Stavby technologické a pro průmysl a zemědělství uspěla administrativní budova Fenix group v Jeseníku. Jejím autorem je Sting project. Čestné uznání obdržela dostavba administrativní budovy firmy Tomek a skleníky Haňovice.

Titulem v kategorii Rekonstrukce a obnova se může pyšnit projekt rekonstrukce a využití objektů zámku v Čechách pod Kosířem. Autorem je Miroslav Pospíšil z ateliéru – r, investorem pak Olomoucký kraj. Čestné uznání patří Tančírně v Račím údolí, Pevnosti poznání Olomouc a Klášteru kongregace milosrdných sester III. Řádu sv. Františka.

Porota hodnotila například architektonické vyznění díla, jeho celkový přínos, prostorové a funkční řešení a začlenění do daného prostředí. Důležitým prvkem byla také kvalita stavebních prací, vhodnost použití stavebních materiálů nebo vstřícné řešení pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

Pobožný pistolník Václav Morávek má v Olomouci pamětní desku
 
Na přípravě a realizaci soutěže spolupracuje Olomoucký kraj s Českým svazem stavebních inženýrů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Organizačně a technicky soutěž zajišťuje společnost Omnis Olomouc.

Pro Olomouckénovinky.cz Kamila Navrátilová, tisková mluvčí, Krajský úřad olomouckého kraje.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Krajský úřad olomouckého kraje)