Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Olomoucká záchranka převzala záložní vrtulník

Olomoucká záchranka převzala záložní vrtulník

Na dodání náhradního vrtulníku se dohodl ředitel krajské záchranky Petr Hubáček spolu se slovenským provozovatelem vrtulníků společností ATE. Právě ta od nového roku zajišťuje leteckou záchrannou službu v regionu.

Ilustrační foto
22. února 2017 - 11:00

„Vstřícný krok slovenské firmy je nadstandardním počinem. Druhý vrtulník pro potřeby naší záchranky je jakousi jistotou v práci jak zdravotnického personálu či pilota, tak také především podanou rukou pro obyvatele kraje, kteří potřebují naléhavou pomoc,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Petr Hubáček.


Olomoucká záchranka má záložní vrtulník

Jednání o dodání záložního vrtulníku byla zahájena po 17. lednu, kdy musela při transportu popáleného pacienta nouzově přistát helikoptéra Agusta. Kvůli technické závadě motoru a vyřazení stroje z provozu byli pacienti Olomouckého kraje několik hodin odkázáni na záchranářské vrtulníky z jiných regionů.


Foto z jednání

„Nadále jsem kritikem podmínek vyhlášeného tendru Ministerstva zdravotnictví na provozovatele záchranářských vrtulníků. Pokud je nejnižší cena jediným kritériem, jedná se podle mého o hazard se zdravím a životem občanů. Nicméně musím ocenit vstřícný krok společnosti ATE v podobě dodání druhého vrtulníku. Díky záložnímu stroji bude provoz letecké záchranné služby v kraji dostatečně zabezpečen před nečekanými výpadky,“ dodal hejtman Oto Košta.

Provoz letecké záchranné služby byl v Olomouci zahájen 1. října 1990. Zdravotnickou část posádky zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje, ostatní provozní pracovníky včetně pilotů zajišťovala až do konce loňského roku společnost Alfa – Helicopter, s. r. o. Ta se ale do tendru Ministerstva zdravotnictví nepřihlásila. Smlouva s novým provozovatelem, slovenskou společností Air Transport Europe, je uzavřená do roku 2020.

Podle webu Olomouckého kraje

(lh,olomouckenovinky.cz,foto olomoucký kraj)