Svátek má: Pavla

Regiony

Velikost textu:

Školní rok začal v Olomouci ve znamení změn a novinek

Školní rok začal v Olomouci ve znamení změn a novinek

Ve znamení změn a příjemných novinek začal školní rok 2014/2015 ve většině olomouckých škol. Žáci se mají k dispozici opravené třídy, nová hřiště i tělocvičnu. Dvě základní školy mají zateplené fasády a vyměněná okna.

Ilustrační foto
1. září 2014 - 15:00

Během dvouměsíčního volna prošly školy opravami za 34 milionů korun. Další investice za bezmála 20 milionů skončí ve školách na podzim. Olomouckenovinky.cz o tom informovala mluvčí Olomouce Radka Štědrá.

„I letos jsme hlavních prázdnin v olomouckých školách využili k velkým investicím i důležitým opravám. Celkem čtyři z nich prošly nebo ještě procházejí skutečně velkými rekonstrukcemi. Základní školy Rožňavská a Nedvědova jsou nově zatepleny, na základních školách Svatoplukova a Spojenců se budují hřiště a tělocvična,“ uvedl primátor Martin Major s tím, že obě investice skončí v průběhu září a října.

Základní škola Nedvědova má kromě nové fasády také kompletně vyměněná okna, zateplením prošly pavilony s učebnami, tělocvična i jídelna. Stejná rekonstrukce se během prázdnin odehrála také v základní škole Rožňavská.

„Obě akce v celkové výši 28 milionů uspoří ročně 1,3 milionu korun v platbách za energie i další investice. Uskutečnili jsme je za pomoci dotačních prostředků, do poloviny roku 2015 totiž můžeme čerpat prostředky z evropských fondů, čehož se snažíme maximálně využít,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství Ladislav Šnevajs.

Finanční prostředky Evropské unie z Regionálního operačního programu Střední Morava pomáhají také při rekonstrukci tělocvičny v ZŠ Svatoplukova, kde se nákladem ve výši 10 milionů korun proměňují prostory bývalého kina v novou tělocvičnu. V areálu školy během prázdnin stavební firma navíc zahájila rekonstrukci venkovního hřiště.

„Předpokládaný termín, kdy by nové hřiště i s odpovídajícím zázemím mělo začít naplno sloužit škole i veřejnosti, je na jaře příštího roku,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Výstavba školního hřiště je součástí plánu olomoucké radnice, jak v Řepčíně zachránit školu, která vznikla v budově někdejší chirurgické kliniky, původně kláštera Dominikánek. Nového venkovního hřiště za více než 3 miliony korun se dočkají také žáci ze ZŠ Spojenců, kde byla rovněž během prázdnin zahájena rekonstrukce.

Kromě velkých investic probíhaly během léta ve školách také větší či menší opravy hrazené z provozních prostředků škol.

„Jednalo se zejména o malování, opravy či výměny podlahových krytin, dveří, elektroinstalací, ale také opravy některých nevyužívaných školnických bytů, které nyní budou sloužit školám nebo v nich nově vzniknou třídy mateřských škol,“ vypočítala vedoucí odboru školství magistrátu Hana Fantová.

Z provozních prostředků se za 1,2 milionu korun podařilo uskutečnit také opravu spojovacího koridoru v ZŠ Demlova, u konce tak jsou energetická opatření realizovaná v předcházejících letech. „Náklady na tyto opravy v základních školách jsou 5,6 milionů korun,“ doplnila vedoucí odboru školství Hana Fantová.

U počítače se jemná motorika dětí nerozvíjí

Do prvních tříd v celkem 25 základních školách zřizovaných městem letos nastupuje 1 170 školáků. Mateřské školy přijaly 878 dětí, kapacita 3 663 míst v celkem 44 mateřinkách je naplněna.

(iza, foto: arch.)