Svátek má: Pavla

Regiony

Velikost textu:

Zábřeh sbírá podpisy pod petici o veřejném pořádku

Zábřeh sbírá podpisy pod petici o veřejném pořádku

Svaz měst a obcí České republiky, jehož členem je i město Zábřeh, inicioval petici pro podporu veřejného pořádku. Chce ji zaslat vládě a oběma komorám Parlamentu České republiky - Poslanecké sněmovně i Senátu.

Petice o veřejném pořádku
9. září 2014 - 07:00

Město Zábřeh nabízí občanům možnost připojit se k petici svým podpisem. Informoval o tom web města.

„S velkými obavami sleduji růst sociálního napětí a stav bezpečnosti způsobený špatnou politikou státu, například příspěvku na bydlení a problematiky ubytoven, a stále častěji toto zaznamenávám při rozhovorech s občany. Možnost udržet veřejný pořádek ve městech je dána zákony schvalovanými na centrální úrovni, proto jsem se připojil k petici Svazu měst a obcí České republiky a vyzývám k tomuto kroku i občany“ komentoval neobvyklý krok starosta města Zábřeha František John.

Petice je zaměřena na řešení problematiky veřejného pořádku a sociálních záležitostí. Podpisové archy budou postoupeny vládě a Parlamentu České republiky, aby podnikly veškeré nutné kroky k rychlému a efektivnímu řešení dlouhodobě neřešených otázek, které jsou jednou z příčin zvýšeného sociálního napětí na území měst a obcí ČR.

Hlavními body petice jsou vymahatelnost práva v ČR, zejména rychlejší a důslednější postižitelnost trestných činů a přestupků. Dále důsledné řešení narůstající drogové problematiky a urychlené dokončení prací na Centrálním registru přestupků, okamžité schválení novely zákona o odpadech, která by zpřísnila podmínky výkupu železa a barevných kovů.

Další neméně důležitý požadavek zní, aby finanční prostředky na sociální bydlení byly hrazeny z rozpočtu státu a současně, aby budoucí zákon o sociálním bydlení nezasahoval do ústavně zaručené samostatné působnosti územní samosprávy.

Mezi poslední body petice je zařazeno rozdělování sociálních dávek motivačním a spravedlivých způsobem pro všechny občany ČR a požadavek o vytvoření efektivních nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, zejména za využití institutu veřejně prospěšných prací a znovuzavedení veřejné služby s motivačními prvky.

„Organizace petice byla až krajním krokem, ovšem v situaci, kdy starostové při jednání se zástupci vlády a obou komor Parlamentu České republiky často i prostřednictvím Sdružení měst a obcí na tyto problémy dlouhodobě upozorňují, nicméně se efektivně nic neřeší, přirozeně vedla k tomuto kroku.“ doplnil starosta města František John s tím, že signatáři petice se snaží jejím prostřednictvím o eliminaci možných příčin sociálního napětí a zlepšení dialogu mezi státem a obcemi.

Radnice v Zábřehu vydala ročenku města za rok 2013

Petici mohou podepisovat občané města do 6. října na podatelnách městského úřadu na Masarykově náměstí 6 a na náměstí Osvobození 15. Provozní doba podatelen je v pondělí a středu od 8 do 17 hodin, v úterý a čtvrtek od 8 do 15 hodin a v pátek od 8 do 14:30 hodin. Petici mají možnost občané podepisovat také v městské knihovně.

(iza, foto: Město Zábřeh)