Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Olomouc obohatí sochař Ivan Theimer dalším dílem

Olomouc obohatí sochař Ivan Theimer dalším dílem

Nejen Ariónova kašna, ale ještě přinejmenším jedno další dílo bude v samotném centru města Olomouce připomínat tvorbu slavného sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera. Na Dolním náměstí bude jeho pítko.

Olomouc obohatí pítko Ivana Theimera
29.září 2014 - 15:00

Sochař se dohodl s architektem Pavlem Pospíšilem a primátorem Martinem Majorem, že po Horním náměstí získá stopu věhlasného umělce i náměstí Dolní. Konkrétní podobou tohoto otisku bude pítko, jehož výtvarná stránka bude symbolizovat všechny dosavadní olomoucké kašny. Olomouckenovinky.cz o tom informoval mluvčí Olomouce Michal Folta.

„Jsem opravdu moc a moc rád, že jsme se s Ivanem Theimerem takto dohodli. Jsem naprosto přesvědčen o tom, že Dolní náměstí si takový podobný otisk díla olomouckého rodáka zaslouží stejně jako náměstí Horní,“ komentoval jednání se sochařem a architektem primátor Martin Major, který tuto záležitost inicioval.

„V úplně původním projektu rekonstrukce Dolního náměstí tento prvek byl, postupně se ale projekt seškrtával a pítko z něj zmizelo,“ vysvětlil Pavel Pospíšil, autor projektu přestavby Dolního náměstí. Pítko, tedy skutečně zdroj pitné vody pro kolemjdoucí, bude mít zřejmě pískovcový základ a bude v něm použit stejný mramor jako v Ariónově kašně plus bronz.

V Horní části by chtě Ivan Theimer nějakým způsobem symbolicky zachytit soubor všech olomouckých kašen a fontán. Druhé Theimerem vytvořené pítko by pak mohlo vzniknout ještě přímo u Ariónovy kašny.

V centru Olomouce je dnes šest barokních kašen, a to Herkulova a Caesarova na Horním náměstí, Jupiterova a Neptunova na náměstí Dolním, kašna Tritonů na náměstí Republiky a Merkurova kašna v ulici 28. října.

Olomouc vzdává hold sochaři Ivanu Theimerovi výstavou

V posledních letech k nim navíc přibyla Ariónova kašna od Ivana Theimera a fontána Pramen živé vody u Sarkanderovy kaple z díly Otomara Olivy. Přičteme-li k nim kašnu Hygie na budově radnice a plánované Theimerovo pítko na Dolním náměstí, je zřejmé, že Město kašen by mohlo být dalším přízviskem Olomouce.

(iza, foto: Město Olomouc)