Svátek má: Pavla

Regiony

Velikost textu:

EU podpořila školství na střední Moravě miliardou korun

EU podpořila školství na střední Moravě miliardou korun

Když se po prázdniných vrátili žáci a studenti některých škol v Olomouckém kraji do nových a moderních tříd, bylo to z velké části díky dotacím Evropské unie. Školy využily letní vyučovací pauzy k úpravám učeben a investicím do nového vybavení.

Ilustrační foto
7. září 2014 - 15:13

Díky finanční podpoře EU z Regionálního operačního programu Střední Morava bylo v průběhu léta realizováno hned několik takových projektů. Celkově již do oblasti rozvoje vzdělávání zamířila miliarda korun. Počet podpořených vzdělávacích zařízení se zastavil na čísle 122. Olomouckenovinky.cz o tom informovala mluvčí Úřadu Regionální rady Střední Morava Michaela Linhartová.

Díky ROP Střední Morava byly realizovány projekty celkem na 23 mateřských školách (137 milionů korun), 65 základních školách (355 milionů korun), 31 středních a vyšších odborných školách (523,5 milionů korun) a také na 3 základních uměleckých školách (37,5 milionu korun). Aktuálně se dokončuje ještě 30 projektů.

V tomto počtu mají největší zastoupení základní a střední školy. Modernizovaných a nově vybavených výukových prostor si po prázdninách budou užívat žáci a studenti hned 26 těchto škol. Renovací prochází i 3 mateřské školy a 1 základní umělecká škola.

V Olomouckém kraji po prázdninách skončil mimo jiné velký projekt Olomouckého kraje, který je situován do pěti středních škol na jeho území. Střední škola technická v Přerově, Střední průmyslová škola v Přerově, Střední průmyslová škola v Hranicích, VOŠ a SPŠ v Šumperku a Střední odborná škola lesnická a strojírenská ve Šternberku tak díky dotaci z ROP Střední Morava přesahující 50 milionů korun získaly nové stroje, zařízení a technologie pro modernější a kvalitnější praktickou výuku a odborné vzdělávání.

Velmi pěkný projekt, který je ale teprve na počátku, začali realizovat v Zábřehu. Díky rekonstrukci budovy bývalé základní školy získá nové krásné a vhodnější prostory Základní umělecká škola, která se dlouhodobě potýkala s prostorovými a kapacitními problémy.

Dotace Evropské unie velmi zvýšily cestovní ruch v kraji

ROP Střední Morava, jehož prostřednictvím jsou čerpány finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj na území Olomouckého a Zlínského kraje, měl v programovém období 2007-2013 k dispozici více než 18 miliard korun. V současné době je již pokryto schválenými projekty 100% této alokace a proplaceno již bylo téměř 13 miliard korun. Za sedm let činnosti podpořil ROP Střední Morava prostřednictvím evropských peněz na 1200 projektů obcí, měst, krajů, podnikatelů a neziskových organizací.

(iza, foto: arch.)