Svátek má: Pavla

Regiony

Velikost textu:

Přerov: Před "velkou pasáží" vznikne nová klidová zóna

Přerov: Před "velkou pasáží" vznikne nová klidová zóna

Prostor před přerovskou „velkou pasáží“ čeká proměna. Lokalita, sevřená mezi dvěma školami, slouží v současné době jako provizorní parkoviště pro dvanáct aut. V pondělí 27. října sem najedou stavební stroje a dělníci tu začnou stavět klidovou zónu.

Zde vznikne nová klidová zóna
26. října 2014 - 11:00

Auta vystřídá vodoteč, místo k posezení, osvětlení i nová zeleň. Centrum města tak dostane nový prvek, rušnou komunikaci v Palackého ulici protne jakási oáza klidu. Informoval o tom mluvčí Přerova Bohuslav Přidal.

„Chceme místo zatraktivnit tak, aby nefungovalo jen jako průchozí prostor, ale aby nabídlo příjemné prostředí s posezením pro návštěvníky všech věkových kategorií,“ říká náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Klidová zóna bude připomínat miniaturní parčík V technické zprávě projektu se doslova píše: "Cílem je, aby prostor vyvolal u každého potřebu zpomalit, zklidnit se a vnímat neopakovatelnou atmosféru daného místa – v blízkosti kvalitní architektury objektů škol."

V klidové zóně bude mít své místo mělká vodoteč se strukturou tří betonových polokoulí na dně. „Ty rozčeří vodu, která bude hlasitě zurčet. Hned vedle vtoku bude jednoduché pítko, které návštěvníci určitě v horkých dnech ocení. Středem, mezi stromy, povede symbolická a tvarově velmi lapidární lávka z ocelových trubek,“ doplňuje Zdeněk Dostál z přerovského magistrátu.

Stylová bude i zeleň. Vysazeny tu budou trsy speciálního druhu trávy, který připomíná rákosovité porosty kolem vody.

Primátor Přerova bude z SpP, ANO bude mít tři náměstky

Úprava prostoru bude stát 2 miliony 800 tisíc korun - a pokud bude příznivé počasí, do konce roku by měla být klidová zóna připravena k užívání. Pro pěší by v průběhu stavby nemělo dojít k žádnému většímu narušení, průchod pasáží bude možný z obou stran.

(iza, Olomouckenovinky.cz, foto: Město Přerov)