Svátek má: Alexandra

Byznys

Velikost textu:

Eurostat a ČSÚ potvrdil loňský přebytek veřejného sektoru

Eurostat a ČSÚ potvrdil loňský přebytek veřejného sektoru

Český statistický úřad dnes potvrdil, že veřejný sektor (centrální vláda, kraje a obce, fondy sociálního zabezpečení) loni vykázal poprvé v historii přebytek hospodaření.

Ilustrační foto
21.duben 2017 - 09:45

Ten činil 0,6 % hrubého domácího produktu. V roce 2015 přitom bilance veřejného sektoru skončila ve stejně velkém schodku. Oproti původně udávaným číslům ze začátku dubna došlo k mírné revizi směrem dolů. V absolutních číslech tak dosáhl loňský přebytek 27,6 miliard oproti původním 29,3 miliardám, sdělil Marek Dřímal, analytik Komerční banky..

Data schválená Eurostatem znovu ukázala, že za loňským přebytkem stálo především hospodaření krajů a obcí. Jejich rozpočty skončily v roce 2016 v přebytku 44,8 miliardy korun. Za tím stojí především nižší výdaje na investice, respektive projekty spolufinancované z evropských fondů. Důvodem je masivní dočerpávání peněz z minulého programového období EU fondů v roce 2015, což se promítlo v menší připravenosti nových projektů v roce 2016. Solidní ekonomický růst podpořil i výběr daní, a tak i příjmovou stranu krajských a obecních rozpočtů.

Naopak vláda loni vykázala schodek 22,1 miliardy korun. ČSÚ a Eurostat totiž používají jinou metodiku pro zjišťování hospodaření státu než Ministerstvo financí. Na hotovostním principu (příliv peněz na účty vlády a jejich odliv) skončil rozpočet vloni ve výrazném přebytku, a to především díky penězům z EU fondů. Ty na účty vlády přitekly především v první polovině roku, ale týkaly se ještě onoho starého programového období. V metodice dnešních údajů tak tyto EU příjmy spadají do předchozích let, kdy došlo k realizaci projektů minulého programového období.

Pro letošek očekáváme, že hospodaření veřejného sektoru skonči v mírném schodku ve výši 0,2 % HDP, dodal Marek Dřímal..

(md, jk, foto: prvnizpravy.cz)