Svátek má: Emílie

Byznys

Velikost textu:

Inflace cen výrobců v červnu USA zpomalila

Inflace cen výrobců v červnu USA zpomalila

Janet Yellenová bude dnes pokračovat ve svém vystoupení v Kongresu. Dnes bude odpovídat na otázky senátorů. Mezitím budou zveřejněna data o vývoji cen amerických výrobců.

Ilustrační foto
13.červenec 2017 - 09:45

Jestliže přinesou zklamání, budou varováním před zítřejšími čísly o spotřebitelských cenách. Inflace v hlavních státech eurozóny potvrdí zpomalení, nicméně zůstane na vyšších hodnotách, než byla původní očekávání, uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Yellenová bude pokračovat ve svém vystoupení v Kongresu

I dnes budou trhy sledovat vystoupení prezidentky amerického Fedu před Kongresem Spojených států. Tentokrát bude J. Yellen odpovídat na dotazy senátorů. Trhy se však také zaměří na statistiky o výrobních cenách ve Spojených státech. Pokud by tyto čísla zklamala, může to u mnohých investorů vyvolat obavy o výsledek zítřejších údajů o vývoji spotřebitelských cen.  

Fed se podle Yellenové chystá omezovat bilanční sumu ještě letos

Statistiky o cenách byly dnes ráno zveřejněny také v Německu a budou ještě zveřejněny ve Francii. Německá čísla sice potvrdila červnové zpomalení inflace v eurozóně. Nicméně toto zpomalení je o něco menší, než trhy původně předpokládaly.

Průmyslová produkce v eurozóně za květen překvapila ještě vyšším růstem, než trh předpokládal po zhodnocení výkonnosti v jednotlivých státech. Vše napovídá tomu, že ve druhém čtvrtletí aktivita v tomto sektoru v eurozóně výrazně posílila a výrazně napomůže vyššímu růstu HDP. Za celý letošní rok by hospodářský růst eurozóny mohl přesáhnout 2 %, což by znamenalo nejsilnější dynamiku od roku 2010.

Nejdůležitější událostí včerejška bylo vystoupení prezidentky Fedu J. Yellenové před Sněmovnou reprezentantů USA. Yellenová ve svém vystoupení podle očekávání zhodnotila faktory, které brzdí inflaci jako dočasné, nicméně prohlásila, že nejistota kolem dalšího inflačního vývoje je velká. Prezidentka Fedu zopakovala, že americká centrální banka bude pokračovat v postupném zvyšování sazeb. Navíc prohlásila, že Fed začne omezovat svou bilanční sumu pravděpodobně tento rok. Její prohlášení nevybočila z rámce toho, co představitelé Fedu v posledních měsících zdůrazňují. To je důvod, proč jsme nezaznamenali výraznou reakci dolaru. Proti euru se americká měna dnes ráno obchoduje na 1,144 USD/EUR.

Inflace zpomalila kvůli nižším cenám pohonných hmot

I přes zveřejnění dvou důležitých indikátorů z domácí ekonomiky zůstal včera kurz koruny relativně klidný. Cenová hladina totiž v souladu s očekáváním setrvala v červnu v průměru beze změny a ani podíl nezaměstnaných nepřekvapil svým poklesem o 0,1 pb na 4,0 %. Obě statistiky potvrdily, že domácí ekonomice se vede velmi dobře. V červnu byla vytvořena další nová pracovní místa, která se ale budou pouze těžko zaplňovat, protože bez práce je jen velmi málo lidí. Pnutí na trhu práce se odráží v mzdovém růstu. Ten akceleroval na začátku letošního roku a výrazné zvyšování mezd bude pokračovat i ve zbytku roku. To se zase projeví ve větší poptávce, která se promítne do cenového růstu. Inflace by se v podzimních měsících měla podle nás dostat až na 2,5 %. Na rostoucí inflační tlaky bude reagovat ČNB, která podle nás zvýší sazby již na svém srpnovém zasedání. To po tom červnovém už naznačil guvernér Rusnok.  


Koruna sice na zveřejnění indikátorů nijak silně nereagovala, nicméně k jejímu posílení došlo v odpoledních hodinách. Přidala se totiž k dalším regionálním měnám, které se včera odpoledne vydaly k silnějším hodnotám. Koruna nakonec proti euru přidala přibližně 0,2 % a odpoledne se obchodovala blízko hladiny 26,07 CZK/EUR. Dnes ráno koruna své obchodování otevírá o něco slabší blízko 26,11 CZK/EUR. Maďarský forint včera přidal necelé 0,3 % a dostal se blízko úrovni 306,8 HUF/EUR. Polský zlotý pak přidal 0,15 % a své obchodování zakončil kolem 4,232 PLN/EUR, doplnil Viktor Zeisel..

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)