Svátek má: Bohuslava

Byznys

Velikost textu:

Naděje na brexit vzrostla, výsledek je nejistý

Naděje na brexit vzrostla, výsledek je nejistý

Evropští lídří budou ve čtvrtek a v pátek diskutovat o brexitu, o agendě EU a o rozpočtu. V návrzích rozpočtu budeme hledat znaky fiskálního uvolnění.

Ilustrační foto
14. října 2019 - 09:45

Po setkání britského premiéra Johnsona s jeho irským protějškem Varadkarem minulý týden vzrostla naděje na dohodu o brexitu. Intenzivní jednání budou pokračovat, aby bylo možné ve čtvrtek členům EU přednést návrh. Záměrem Borise Johnsona je hlasování o nové dohodě v sobotu na mimořádné schůzi britského parlamentu. Výsledek je zatím krajně nejistý a další odklad velmi pravděpodobný, uvedl Michal Brožka, analytik Komerční banky..

Z makroekonomických dat bude tento týden klíčový maloobchod v USA a také předstihové Fed indexy. Ačkoliv data za září ukázala zvýšení ekonomické aktivity v Číně, od údajů za celé třetí čtvrtletí se čeká zpomalení růstu ekonomiky.

Region bude sledovat vnější vývoj

Tento týden budou v regionu zveřejněna data druhořadého charakteru. Spekulace na zvýšení úrokových sazeb ČNB po zveřejnění inflace za září zeslábly. Příští zasedání ČNB by je mohlo opět povzbudit, nicméně tento týden budou český trh ovládat spíše data a vývoj v zahraničí. Polské parlamentní volby překvapení nepřinesly a tudíž ani zde nelze očekávat tržní impuls.

Zaostřeno na dnešek

Na základě národních statistik je pravděpodobné, že evropský průmysl v srpnu oproti červenci mírně vzrostl, ale meziročně setrval v záporu. Za srpnovým vývojem vidíme nárůst produkce aut v Německu a naopak pokles v energetice Francie. Průmysl rostl ve Španělsku, Itálii a Holandsku. Nicméně předchozí měsíce byly slabé a za třetí čtvrtletí tak počítáme s dalším poklesem evropského průmyslu o cca 0,8 % q/q. V případě Číny bude finanční trh tento týden především vyčkávat na data o HDP, která budou zveřejněna koncem týdne. Již dnes ovšem bude vstřebávat negativní překvapení v podobě zářijového poklesu exportu o 3,2 % y/y a importu o 8,5 %, když se čekal pokles o 2,8 % respektive 6,0 %. Z jedné strany tedy rostou šance na obchodní dohody, ale makroekonomická data stále silněji ukazují na již napáchané škody.

Lepší sentiment pomohl euru

USA a Čína se dohodly na první fázi směřující k ukončení obchodní války. Dohoda nákupu pokrývá nákup zemědělských produktů, měnovou problematiku a některé aspekty ochrany duševního vlastnictví. K jednání zůstává řada záležitostí a nejistota obchodních válek do značné míry přetrvává, nicméně pro danou chvíli je klíčové, že nedošlo k dalšímu navýšení cel na čínský dovoz, které jinak mělo vstoupit v platnost toto úterý.

Dolar v pátek slábl vůči euru s tím, jak se snižovala averze vůči riziku. Akciové trhy rostly v opětovné víře na posun v dohodě o obchodních válkách a v dohodu o brexitu. Trhy navíc potěšilo i zlepšení Michiganského indexu spotřebitelské důvěry.

Platební bilance ČR v mínusu

Již zveřejněný výsledek obchodní bilance za srpen dává určitou šanci na lepší výsledek platební bilance ČR ve stejném měsíci. I tak by ale za srpen měl běžný účet skončit v deficitu. Finanční trh ale na měsíční data z platební bilance zpravidla vůbec nereaguje.

Koruna chvíli dole chvíli nahoře

Polské parlamentní volby podle odhadů vyhrála se ziskem 43,6 % hlasů dosavadní vládnoucí strana Právo a Spravedlnost. Překvapení se nekoná a tržní impuls nelze čekat.

Koruna byla v závěru týdne opět chvíli dole a chvíli nahoře, a ve výsledku je opět poblíž hladiny EUR/CZK 25,80. PLN a HUF neměly významnější trend, dodal Michal Brožka.

(b, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
580
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
577
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
535