Svátek má: Gabriela

Byznys

Velikost textu:

Ve Spojených státech poprvé od dubna zanikala pracovní místa

Ve Spojených státech poprvé od dubna zanikala pracovní místa

Euro si nakonec i v závěru týdne polepšilo, i když většina evropské seance to nenaznačovala.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
10. ledna 2021 - 09:30

Na globálním trhu jsme byly primárně svědky zejména technické korekce eurových zisků a mírného posílení dolaru, a to zejména v ranních hodinách. Zejména po posilování eura v první polovině týdne a ataku téměř tříletého maxima investoři částečně vybrali zisky. Německá data významný pozitivní impuls nepřinesla, silný vývoz a zejména dovozní meziměsíční dynamiky se v listopadu podepsaly na nižším přebytku bilance zahraničního obchodu, průmyslová produkce víceméně v souladu s očekáváním přidala meziměsíčně necelé procento. Což samozřejmě ve světle pandemie vůbec není špatné, píše Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky, v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Nicméně odpolední zveřejnění dat z amerického trhu práce situaci na trhu změnilo
Poprvé od dubna byl překvapivě reportován zánik pracovních míst, a to ve výši 140 tis. (proti tomu ale výsledek za předchozí dva měsíce byl zlepšen o výrazných 135 tisíc). Samotná prosincová data tak byla ovlivněna další pandemickou vlnou a restriktivními opatřeními, které se primárně projevily v (dočasném) zániku pracovních míst v restauračním byznysu. Protože se jedná o nízkopříjmová zaměstnání, vysvětluje se tím i statistický vzestup průměrných hodinových výdělků. Ty v prosinci meziměsíčně vyskočily o 0,8 %, zatímco trh počítal pouze s 0,2 %. Meziroční nárůst pak dosáhl 5,1 %.Koruna se díky silnějšímu euru dostala zpět pod 26,20 CZK/EUR
Česká měna se většinu pátečního dne držela v klidu, její kurz vůči euru stagnoval těsně nad hladinou 26,20 CZK/EUR. Pod ní se dostala až díky posílení eura v reakci na odpolední zveřejnění statistik z amerického trhu práce. Bez odezvy trhu skončilo ranní zveřejnění sady tuzemských makroindikátorů. Finální čísla z národního účetnictví za Q3 20 žádnou změnu nepřinesla. Byl potvrzen mezičtvrtletní nárůst o silných 6,9 %. Za tím samozřejmě stálo otevření ekonomiky po první koronavirové vlně. Oproti stejnému období roku 2019 byl ale celkový ekonomický výstup o 5 % nižší.  A listopadová data průmyslové produkce to potvrdila, kde vykázaný meziroční pokles o 2,2 % znamenal výsledek pod tržním očekáváním. Hlavním viníkem byl propad produkce osobních automobilů . Zápis z posledního jednání bankovní rady ČNB poodhalil uvažování členů bankovní rady v současné pandemické situace. Opatrnost je na místě, nicméně vnímáme určitý posun názoru směrem k dřívějšímu zvyšování úrokových sazeb díky lepšímu makroekonomickému vývoji a přetrvávajícím inflačním tlakům .

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
520
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
743.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
693
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
812
PHILIP MORRIS ČR A
15300
O2 C.R.
254
UNIPETROL
382.5
VIG
603.5