Svátek má: Emílie

Byznys

Velikost textu:

Viceguvernér Hampl chce konec kurzového závazku později!

Viceguvernér Hampl chce konec kurzového závazku později!

Koruna by měla setrvat beze změn, přestože si viceguvernér Hampl přeje pozdější ukončení kurzového závazku.

Ilustrační foto
17.březen 2017 - 09:52

Makroekonomický kalendář je dnes stručný, a to na hlavních trzích i v regionu. Trh eura s dolarem by měl zpracovávat vyjádření E. Nowotného o možném blížícím se růstu sazeb ECB, uvedl Marek Dřímal, analytik komerční banky.

Americký průmysl v únoru zřejmě mírně vzrostl

Na závěr týdne je na hlavních trzích kalendář ekonomických dat poloprázdný. Pouze ve Spojených státech se dočkáme údajů z průmyslu. Očekáváme mírný meziměsíční růst výstupu a stagnaci využití kapacit, což by na trhy nemělo mít výraznější vliv.

Euro proti dolaru na šestitýdenním maximu

Únorová inflace v eurozóně byla potvrzena na 2,0 %, tedy na nejvyšší úrovni od začátku roku 2013. Jádrová inflace (0,9 % y/y) však pořád zůstává hluboko pod cílem ECB, která se právě na tento ukazatel může odvolat při dalším prodlužování svého programu odkupu aktiv (což je součástí našeho výhledu). Euro proti dolaru dále posílilo, a to těsně pod 1,08 USD/EUR, nejvyšší úroveň od začátku února. Reagovalo tak na překvapivé vyjádření Ewalda Nowotného, podle kterého může dojít v dohledné době ke zvýšení depozitní sazby ECB (ta se v současnosti nachází na -0,4 %). My však tento krok očekáváme až v závěru doku 2018.
Závěr týdne přinese pouze údaje z Polska

Únorová polská data z průmyslu, maloobchodu a trhu práce by měla přinést příznivý obrázek o vývoji ekonomiky.

Viceguvernér Hampl by si přál konec závazku později

Český běžný účet platební bilance uzavřel v lednu v přebytku 29,4 mld. CZK. Vnější pozice české ekonomiky tak zůstává silná, přestože se v meziročním srovnání přebytek snížil o 4,5 mld. CZK. Ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly o 0,4 % m/m, a jejich meziroční růst tak zrychlil na 3,1 % y/y z 2,1 % v lednu. Promítly se tak dražší komodity na světových trzích. I ceny v zemědělství pokračovaly v růstu. V únory se zvýšily o 1,2 % m/m, a jejich meziroční pokles tak zpomalil z lednových 3,0 % na 0,8 % v minulém měsíci. To svědčí o pokračujícím tlaku na vyšší ceny potravin v rámci spotřebitelského koše.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v rozhovoru pro HN řekl, že konec kurzového závazku je sice pravděpodobný v polovině roku, on by však preferoval ještě pozdější ukončení. Vyšší domácí inflace oproti růstu cen v eurozóně by se podle Hampla promítla do nižšího tlaku na posílení koruny, jejíž kurz by byl poté klidnější. V horizontu několika měsíců či čtvrtletí po konci závazku je zároveň podle Hampla možné, že ČNB začne zvyšovat měnově politické sazby.My nadále očekáváme konec kurzového závazku na zasedání 4. května, přičemž rizika vidíme na straně ještě dřívějšího „exitu.“ První zvýšení sazeb předpokládáme v Q2 18, i zde je však možné, že k tomuto kroku přikročí ČNB ještě dříve.

Koruna včera setrvala vůči euru beze změny. Zlotý a forint vůči společné evropské měně posílily shodně zhruba o třetinu procenta díky poklesu rizikové averze po výsledku nizozemských voleb, uzavřel Marek Dřímal.

(md, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)