Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Volby 2017 v prostoru a čase na pestře vybarvených mapách

Volby 2017 v prostoru a čase na pestře vybarvených mapách

Na pražské konferenci GIS Esri, která je největším oborovým setkáním geoinformatiků v Česku,  účastníci vyslechli desítky přednášek a prezentací. Jedna přednáška politologa Tomáše Lebedy byla věnována volbám 2017 v prostoru a čase. 

Diváci na přednášce viděli překrývající mapy voličů KDU-ČSL a věřících
12. listopadu 2017 - 17:40

Konference GIS Esri  již více než dvacet pět let seznamuje účastníky s novinkami v oblasti GIS a aktuálními projekty ve veřejném i privátním sektoru. Během předchozích konferencí vystoupilo na nich stovky odborníků z nejrůznějších oborů, kteří pomocí map mohou prezentovat lépe své výsledky práce.

Prvnizpravy.czbyly na místě děje ...

Výsledky hnutí Ano 2011 ve volbách 2017 podrobně zobrazené do čtyř map

Výsledky ODS v podobě čtyř map

Výsledky ve volbách KDU-ČSL jsou podobné počtům věřících v daných regionech

Důležité mapy si mohli účastníci konference prohlédnout i po přednášce na této tabuli

Tentokrát jedním z hlavních přednášejících byl Tomáš Lebeda  z Univerzity Palackého v Olomouci, konkrétně z Filozofické  fakulty, z Katedry politologie a evropských studií. Z televizního zpravodajství  známý politolog společně s odborníky pořadající společnosti Arcdata připravili zajímavý rozbor výsledků voleb 2017 doprovázený pestrými mapami.

" Příspěvek představuje výsledky voleb do Poslanecké sněmovny 2017 v prostoru a zkoumá jejich  závislost  na  regionální m  rozložení  sociální  struktury," napsal Tomáš Lebeda v krátké charakteristice svého vystoupení.


"Základní  analytickou  jednotkou  jsou přitom  volební okrsky, kterých je v ČR téměř 15 tisíc. Příspěvek analyzuje podporu stran pomocí geograficky vážené regrese. Ta na jedné straně  vysvětluje  závislost  regionální  variability  výsledků  jednotlivých  stran  na  základě  socio-ekonomické struktury volebních okrsků ,  na straně druhé pak v prostoru zobrazí okrsky, kde je reálně vyšší (nebo naopak nižší) podpora strany, než jak bylo predikováno regresním modelem," napsal  dál v anotaci  k přednášce.

"Tímto způsobem lze nepřímo identifikovat další intervenující proměnné, např. vliv osobností  v čele  kandidátních  listin.  Stejným  způsobem  pak  pomocí  regionálně  vážené  regrese  analyzujeme rozdíly podpory jednotlivých stran mezi volbami 2013 a 2017,  tedy jejich  zisky aztráty. Následná hot spot analýza nadprůměrných či podprůměrných shluků volebních okrsků zobrazí větší územní celky, kde se výsledky odchylují směrem, který model nedokázal s dostatečnou přesností predikovat. Zde je pak prostor pro hlubší interpretaci příčin, které nelze pomocí regresních modelů zachytit," napsal Tomáš Lebeda, který ke  své přednášce promítl asi pět desítek map,  které komentoval.

Zvláštní kouzlo mělo porovnávání určitých jevů, které diváci sledovali tak, že viděli například mapu zobrazující úspěchy ve volbách KDU-ČSL a počet věřících v určitých oblastech. Je zřejmé, že  tyto mapy byly podobně zbarvené v daných územích. Jenže výsledky voleb v letech 2013 a 2017 úkázaly i na další zajímavosti, které jsou vysvětlitelné až poté, kdy si uvědomíme, kdo například vedl tu a tu stranu jako předák kraje v roce 2013 a nyní už nebyl tím lídrem a někdy dokonce ani členem té strany.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)  Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
80
CEZ
543
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
936
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
886
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
892
PHILIP MORRIS CR
14760
O2 C.R.
240.5
UNIPETROL
382.5
VIG
615