Svátek má: Hugo

Domácí

Velikost textu:

Le Figaro: Francouzská a polská města se rozbratřila kvůli LGBT!

Le Figaro: Francouzská a polská města se rozbratřila kvůli LGBT!

Úřady města Saint-Jean-de-Bray ve Francii ukončily bratrské vztahy s polským Tuchovem, který podpořil homofobní usnesení, píše Le Figaro.

Ilustrační foto
23. února 2020 - 11:04

Podle starostkyy francouzské obce se tímto způsobem rozhodli připomenout svým partnerům z Polska evropské hodnoty - zejména prohlášení o lidských právech, které nepřipouští diskriminaci.

Starostka francouzského města Saint-Jean-de-Bray Vanessa Slimani se rozhodla přerušit partnerské vztahy s polským Tuchovem, kde přijali rezoluci proti homosexuálům, uvádí Le Figaro. V květnu 2019 se Tuchov, stejně jako desítky dalších polských měst a okresů, prohlásil za zónu „oproštěnou od ideologie LGBT“ (lesbičky, gayové, bisexuálové, transgenderové osoby).

Podle francouzských novin se v pátek městská rada Saint-Jean-de-Bray vyslovila ve prospěch ukončení vztahů mezi oběma městy a požadovala vysvětlení důvodů, proč Tuchov „přijal rezoluci v rozporu s lidskými právy“. Podle Vanessy Slimaniové, jak ji citovala AFP, chtěla francouzská strana „jim připomenout naše hodnoty“, prohlášení o lidských právech, které se vztahuje na všechny bez výjimky. Úřady na východním předměstí Orleansu navíc chtěly připomenout, že během druhé světové války existovaly v departmentu Loire internační tábory pro homosexuály a cikány, takže „musíme být ostražití.“

 
Polské usnesení navrhli obecní radní konzervativní nacionalistické strany „Právo a spravedlnost“ a poté ho přijala městská rada, připomněly noviny. Podle prohlášení starostky Tuchova Magdaleny Marszalekové na oficiálních webových stránkách však tento dokument „není důsledkem iniciativy obyvatel“ města. „Nejsme homofobní, naše město není uzavřeno vůči zbytku světa," zdůrazňuje Marszaleková. „Jsme otevřeni životu, Evropě, a stejně tak to bude, dokud se zůstanu starostkou." V rozhovoru pro centristickou Gazetu Wyborczu v úterý dodala, že již varovala „Právo a spravedlnost“ před možnými důsledky. Podle starostky „si nikdo nemyslel, že by tato záležitost mohla mít mezinárodní rozměr“, a celé město bude zodpovědné za skupinu poradců.
 
Jak Le Figaro připomíná, Evropský parlament 18. prosince 2019 požadoval, aby Varšava všechna taková usnesení vzala zpět. Podle rozhodnutí polské vlády jsou místní vůdci povinni „se zdržet jakýchkoli akcí zaměřených na podporu tolerance vůči LGBT komunitě“.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)