Svátek má: Libuše|Amálie

Politika

Velikost textu:

A má pravdu předseda. Brežněv byl Ukrajinec a Dubček o okupaci věděl

A má pravdu předseda. Brežněv byl Ukrajinec a Dubček o okupaci věděl

Předseda KSČM Vojtěch Filip ve vyjádření k výročí 21. srpna 1968 pro britský list The Guardian mimo jiné uvedl, že tehdejší šéf sovětských komunistů, Leonid Iljič Brežněv, byl Ukrajinec. Rusko podle něj hrálo v invazi jen malou roli. Okupovaly nás státy Varšavské smlouvy.

Předseda KSČM Vojtěch Filip
15. srpna 2018 - 08:22

Filipova slova vyvolala pozornost jak jinak ukrajinských médií, dále ruských médií a doma se rozdováděli  i čeští politici, kteří viní Filipa z překrucování historie. 

Historie roku 1968 je "ze sta procent zfalšována," uvedl Filip ve svém vyjádření, které web britského listu otiskl ve své nedělní nabídce.

"Nikdo nenapíše, že celá idea je postavená na protiruském stanovisku. V sovětském politbyru byl v té době jediný Rus, který hlasoval proti. Brežněv byl z Ukrajiny. Hlavní silou invazních armád byli Ukrajinci,"  citoval britský list předsedu KSČM.

Podle Filipa  invazi do Československa prosazovali předáci politických stran NDR, Polska a Maďarska, kteří vnímali pražské jaro jako ohrožení své vlastní moci. Filip také uvedl to, co se podle autora tohoto článku, patrně z piety ke Slovákovi Dubčekovi moc neuvádí, že tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček věděl o invazi s dvoudenním předstihem.


Šéf KSČM Vojtěch Filip se nebude omlouvat za invazi a trvá na tom, že současné komunistické straně by neměla být připisována odpovědnost za vpád pěti armád.


"Osobně si myslím, že žádná omluva nebude. KSČM se nemůže cítit odpovědna za rok 1968. Bylo to rozhodnutí pěti zemí Varšavské smlouvy,“ má jasno  Filip.

"Tady se šíří, že jediným, kdo to zavinil, byla Ruská federace. Ale Ruská federace není jediným následníkem Svazu sovětských socialistických republik. Těch bylo patnáct a všech patnáct států má na tom tento podíl. Ruská federace není Sovětský svaz a vinit Ruskou federaci z něčeho a nevinit z toho ostatní státy bývalého Sovětského svazu, je podle mého soudu nelogické. Z historických dokumentů je pravda, že Leonid Iljič Brežněv byl Ukrajinec, hlasoval pro. Zástupce Ruské federace, Ruska, hlasoval proti, zástupce Litvy se zdržel hlasování a ostatní podle národností, včetně těch, kteří byli okolo Leonida Brežněva, kteří byli také Ukrajinci," řekl 14. srpna 2018 na mikrofon a do objektivu kamery České televize Vojtěch Filip.

Ve stejný den v  pořadu Události, komentáře, kam zvali i zástupce KSČM, se nikdo z této strany diskuse nezúčastnil. Naopak pozvaný poslanec Pavel Žáček, který se dříve jako badatel proslavil svým tvrzením, že bratři Mašínové připravovali atentát na Klementa Gottwalda, televizním divákům pověděl, že Vojtěch Filip nemá pravdu.

(ps, ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: ps)