Svátek má: Hugo

Politika

Velikost textu:

Bude v Praze Ulice vyvražděných amerických indiánů nebo MyLai?

Bude v Praze Ulice vyvražděných amerických indiánů nebo MyLai?

„Zdá se, že nastal čas se v Praze projevit jako zpozdilí revolucináři a rozjet další etapu přejmenovávání ulic a veřejných prostranství,"  položil si řečnickou otázku student politologie, který si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

Kachna a ještě k tomu po neděli
24. února 2020 - 08:20

Podle čeho tak soudíte?

„Přesně tak se  jeví planovaný počin pražských konšelů přejmenovat náměstí Pod kaštany u Ruského velvyslanectví na náměstí Borise Němcova se snahou připomenout páté  výročí vraždy tohoto ruského opozičního politika. Kdyby se pojmenovala po Němcovovi třeba nově vzniklá ulice někde v Praze, ale přejmenovat náměstí, které se tak jmenuje skoro sto let, jenom proto, že je u Ruského velvyslanectví, to je patřičné opravdu jen pro zpozdilé revolucionáře."

Proč vám to vadí?

„Protože pražští radní nejsou důslední a měli by jedním rozhodnutím přejmenovat i ulici Tržiště, kde sídlí Americké velvyslanectví. Tuhle někdo navrhl, že by bylo příhodné, aby se ta ulice pojmenovala jako Ulice vyvražděných amerických indiánů nebo v diskusi kdosi přidal další návrh, kterým by byla Ulice Humantárního bombardování. Jeden bývalý poslanec přímo vyzval své přátele na facebookovém profilu slovy ...

Co přejmenovat ulici "Tržiště"
na ulici "MyLai"  *) ... máte na to, parto z magistrátu, koule....?


V této souvislosti se připomíná v Praze časté přejmenovávání Vinohradské ulice, která se už delší dobu jmenuje podle čtvrti, kterou prochází.  „Tak se bude jmenovat do té doby, pokud  něco  Vinohrady neprovedou," komentoval kdysi tato častá přejmenovávání Vinohradské ulice jeden herec."

Co tedy navrhujete?

"Neblbnout a  nesnažit se na malém dvorku Prahy dělat zahraniční politiku."

*) Název vietnamské vesnice MyLai zná ze šedesátých let každý, kdo v těch letech už chápal dění kolem sebe. Tuto vesnici američtí vojáci i s místním obyvatelstvem vypálili a protože masakr nebyl ututlaný,  zrodilo se  mezinárodní  mírové hnutí odporu nejenom proti válce ve Vietnamu, ale proti všem válkám.Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy Kachna. Nu a tak se stalo, že Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli nebo jako v tomto případě Kachnu po neděli ...


(ps, Prvnizpravy.cz, foto:ps)