Svátek má: Jaromír

Politika

Velikost textu:

Hampl: Lekce z logického myšlení o Babišovi a inflaci

Hampl: Lekce z logického myšlení o Babišovi a inflaci

<< OTÁZKA TÝDNE >> Minulý týden jsem si na tomto místě pohrál s principy racionálního logického myšlení (někdo používá výraz „vědecké metoda“ a otestoval teorii, že Rusko rozumí pouze řeči síly, píše Petr Hampl v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Petr Hampl, nezávislý sociolog
9. června 2023 - 02:20

Konkrétní přesná formulace zněla: Ruský stát má tendenci chovat se velmi agresivně. Toto jednání odkládá, pokud je proti němu použit ekonomický nátlak nebo vojenská síla.

Tuto teorii jsem otestoval a jednoznačně vyvrátil. Celé si to můžete přečíst zde.

Připomínám, že základní předepsaný postup je pokaždé stejný:
  • Musíme co nejpřesněji a co nejkonkrétněji formulovat teorii,
  • Pak se ptáme, co všechno z té teorie vyplývá (důsledky)
  • Teprve potom zaznamenáváme fakta a porovnáváme je s důsledky.

Dnes se podíváme stejným způsobem na tzv. Babišovu drahotu. Podle toho, co tvrdí současná vláda a její příznivci, je růst cen způsoben tím, že Andrej Babiš ještě jako premiér rozdal příliš mnoho peněz. Lidem se tak zvýšil příjem, začali poptávat více zboží, výrobní kapacity nestačily a výsledkem je růst cen.Přesná formulace by mohla znít následovně.

Zvyšování cen v posledních dvou letech bylo zcela nebo z velké části způsobeno tím, že opatření premiéra Babiše zvýšilo příjmy obyvatel, aniž by to bylo podepřeno zvýšením ekonomické výkonnosti.

Máme tedy teorii. Co všechno z ní vyplývá? Mimo jiné to, že když lidé dostali víc peněz (nebo jim byly sníženy daně), začali více nakupovat. Statistiky tedy musí nutně ukázat nárůst prodejů.

Existuje ale ještě jedna možnost. Možná byly výrobní kapacity na samé hranici svých možností, takže zvýšení příjmu obyvatelstva nevedlo k nárůstu prodejů (už nebylo co víc prodat), ale pouze ke zvýšení cen.

V každém případě je tomu tak, že pokud by statistické údaje naopak ukázaly pokles prodejů, byla by tím teorie o Babišově inflaci vyvrácena.

A jaká jsou fakta?

Všechny statistické údaje ukazují, že tržby obchodů klesají. Už téměř dva roky a každý měsíc. Mění se pouze tempo poklesu. Klesají prodeje v supermarketech, klesají prodeje na internetu, klesají v ostatních zásilkových obchodech. Klesají ve specializovaných obchodech, klesají v nespecializovaných obchodech. Růst zaznamenalo pouze odvětví oprav automobilů, což může být dáno tím, že mnozí prostě nemají na nový. Podrobněji zde.

Jednoznačný závěr zní, že posuzovaná teorie je chybná. Zvýšení důchodů ani snížení daní zaměstnanců není příčinou růstu cen. Není dokonce ani jednou z příčin.

Samozřejmě, v rámci svobody projevu má každý právo tvrdit, že inflaci zavinil Babiš. Je to ale tvrzení zcela iracionální, které by nemělo patřit do debaty dospělých lidí.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Která televize má podle Vás nejvíce objektivní a vyvážené zpravodajství?