Svátek má: Xenie

Politika

Velikost textu:

Jan Schneider: KURZARBEIT A LOCKDOWN

Jan Schneider: KURZARBEIT A LOCKDOWN

Premiér Andrej Babiš na svém vlastním pochybení názorně pochopil, že zavádět do běžné mluvy různé paskřivosti se nevyplácí. Po „kurzarbeitu“ vypustil do světa „lockdown“. My ale máme za úřední jazyk češtinu, takže tato jeho vyjádření nemohou být brána vážně, natož úředně.

Jan Schneider
13. října 2020 - 03:20

Nadto mnozí občané naší republiky řeší problémy s identitou osobní, občanskou i evropskou. Vyplývá z toho, že chceme-li být pro svět přínosem, musíme být nejprve pevní v kramflecích. To znamená, že dobrými Evropany můžeme být pouze v případě, když jsme dobrými občany své země, kterým se – slovy Karla Havlíčka Borovského – vlastenčení konečně z huby do rukou vraziti ráčilo.

Proto je zcela na místě vyslovit požadavek, aby s námi vláda mluvila česky. Prozřevší premiér nyní již soustavně vyzývá k tomu, aby se přestalo používat slovo „lockdown“, protože si pod ním představuje každý něco jiného. Ale ten paskřivý pojem už dostal nožičky, ba dokonce i křidélka, a začal působit zmatek. Tím škodí a přispívá k určité panice, což ztěžuje řešení současného epidemiologického problému. To může být efektivní pouze v případě, kdy k němu společnost bude přistupovat tak, jak se moudře vyjádřil prezident Miloš Zeman, totiž nebrat ho na lehkou váhu, ale nepanikařit.Poučení? Je dávno známé, moudře vtělené do vtipu o nebezpečí z neodpovědně použitých slov, neboť, jak říká jedna stará moudrá kniha, „slova nepadají do prázdna“. Ten vtip se sice týká pomluv, ale v případě „kurzarbeitu“, „lockdownu“ (a kdoví ještě čeho) to může být stejně.

Bylo to takto: Vyhlášený pomlouvač neustále rozšiřoval všemožné drby. Po čase ho však přemohly výčitky svědomí, přišel za rabínem a ptal se, jak by celou věc mohl napravit. "Vezmi polštář, jdi na náves, tam pomysli na všechny ty špatnosti, polštář roztrhni a vyklep všechno peří po větru!" –  Pomlouvač šel, udělal a přišel zpátky za rabínem. – "Teď si umím představit, co škody jsem nadělal." – "Neumíš," sotva se usmál rabín. "Teď se vrať na náves – a všechno peří sesbírej!"

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)