Svátek má: Taťána

Politika

Velikost textu:

Johnson bude v USA urovnávat kauzu kolem Trumpových odposlechů

Johnson bude v USA urovnávat kauzu kolem Trumpových odposlechů

Britský ministr zahraničí Boris Johnson příští týden navštíví Washington, aby se pokusil urovnat vztahy mezi USA a Velkou Británií po prohlášení Donalda Trumpa o úloze britské tajné služby v kauze odposlechů.

Boris Johnson, britský ministr zahraničí
19.březen 2017 - 11:04

Donald Trump, který trvá na svém tvrzení, že byl na příkaz předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy odposloucháván, předpokládá, že Obama „obešel“ americké úřady a zadal si odposlech přímo u britské tajné služby GCHQ.

Ministr zahraničí Boris Johnson bude příští týden jednat v Bílém domě s některými nejbližšími spolupracovníky Donalda Trumpa. Očekává se, že bude jednat i s vůdcem republikánů v Kongresu.

Johnson povede také rozhovory s šéfy tajných služeb. Podle tiskového mluvčího Bílého domu Seana Spicera právě britská tajná služba GCHQ monitorovala  na příkaz Baracka Obamy současného prezidenta Donalda Trumpa.

Napolitano: Obama využil pro odposlechy Trumpa britské služby


A právě britská tajná služba  GCHQ ve svém sídle v Cheltenhamu veřejně odmítla toto tvrzení jako neoprávněné a vymyšlené.

GCHQ, britská vládní zpravodajská a špionážní organizace úzce spolupracuje s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA).

V roce 2013 se GCHQ dostalo nechtěné pozornosti médií, když bývalý systémový administrátor pracující pro americkou Národní bezpečnostní agenturu Edward Snowden odhalil, že agentura sledovala prostřednictvím tajného programu Tempora veškerou telefonickou a elektronickou komunikaci ve Spojeném království.

(rp,prvnizpravy.cz,sundaytimes,foto:arch.)