Svátek má: Filip

Politika

Velikost textu:

Kurdové demonstrují proti turecké invazi do Rojavy na severu Sýrie

Kurdové demonstrují proti turecké invazi do Rojavy na severu Sýrie

Turci 9.10.2019 zahájili invazi do kurdské oblasti Rojava na severu Sýrie. V 11:30 hodin překročily německé tanky Leopard 2 v barvách turecké armády turecko-syrskou hranici v kurdské oblasti Rojava. V Bruselu se na jedné demontraci proti tomu zúčastnil i europoslanec Ivan David.

Ivan David mezi demonstranty v Bruselu
10. října 2019 - 08:20

„V poledne 9. října 2019 se před sídlem Evropského parlamentu v Bruselu sešla kurdská demonstrace. Tisíce demonstrantů s vlajkami kurdských milic YPG/YPJ, které brání Rojavu před tureckou agresí, žádají, aby EU přijala kroky k zatavení turecké agrese," píše se v příspěvku uveřejněném na facebooku Martina Kunšteka, který europoslanec Ivan David sdílel.

Na fotografii je demonstranty podporující český europoslanec Ivan David (SPD), který ve stejný den odpoledne  jménem frakce ID žádal, aby na pořad jednání Evropského parlamentu byl zařazen nový bod „Reakce EU na tureckou invazi do Rojavy.

Ivan David spolu se skupinou 39 poslanců předložil návrh rezoluce žádající Evropskou radu o okamžité vyhlášení embarga na vývoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka.„Jako vždy opilý předseda dosluhující Evropské komise Jean-Cloude Juncker k návrhu Ivana Davida žádajícího, aby europarlament hlaoval o rezoluci proti turecké invazi do Rojavy řekl, že "ví, že Turecko páchá v Sýrii válečné zločiny a že krade ropu na Kypru, ale že Turecko je pro EU příliš důležitý obchodní partner, než aby si Evropský parlament mohl dovolit něco takového schválit." Ve své obvyklé "houserové" opici si spletl ropu s plynem, kvůli němuž letos na jaře turecké námořnictvo několik měsíců provádělo námořní blokádu Kyperské republiky. Tedy členského státu EU. Pecunia non olet (peníze nesmrdí). Takže o návrhu na zavedení embarga na vývoz zbraní do Turecká se nesmí hlasovat, ale jen žvanit," píše Martin Kunštek na facebookovém profilu.Celý text návrhu rezoluce, kde bylo požadováno zastavení všech plateb z rozpočtu EU do Turecka najdete zde ...

(ps, facebookový profil Martina Kunšteka, Prvnizpravy.cz, foto: facebookový profil Martina Kunšteka)