Svátek má: Mikuláš

Politika

Velikost textu:

Málokdo si uvědomuje, jak moc se liší pojmy „politika“ a „řízení státu“

Málokdo si uvědomuje, jak moc se liší pojmy „politika“ a „řízení státu“

Málokdo si uvědomuje, jak moc se liší pojmy „politika“ a „řízení státu“. A jak hlubokou pravdu měl Babiš, když říkal, že stát se musí řídit jako firma. Na rozdíl od politiky, píše na facebooku Jaroslav Štefec.

Jaroslav Štefec
14. října 2021 - 07:20

V politice to funguje přesně v souladu s rozhovorem mezi státním tajemníkem zamini A a tajemníkem premiéra Humphreym B o snaze premiéra Británie prosadit se v mezinárodní politice v jedné ze scének britského seriálu „Ano pane premiére“:
  • A: „Každý politik, když dosáhne té nejvyšší pozice, by chtěl hrát významnou roli na mezinárodní scéně. A co se chce po hercích?“
  • B: „Aby se neopili, dobře vypadali a říkali své repliky ve správném pořadí.“
  • A: „Správně!“
  • B: „A co když začnou improvizovat?“
  • A: „Takoví ... tam dlouho nevydrží!“
Cituji z hlavy, neručím za absolutní shodu.

Problémem ČR je, že si ten rozdíl neuvědomují ani samotní politici.  A ti, kteří by měli mít na paměti přežití země do příštího století (tedy státní tajemníci, kteří skutečně řídí stát), jsou začasté vedeni cizími zájmy. Pod jejich vlivem a vidinou osobního prospěchu pak mají tendenci chovat se stejně jako politici, kterým jde o přežití do konce volebního období, nebo aspoň do příštího měsíce. Chaos, který tento schizofrenní stav ve vedení státu způsobuje, bohužel odnášíme (a platíme) my, občané.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)