Svátek má: Karolína

Politika

Velikost textu:

Maturita z matematiky? Ne!!! Povinná bude matematika v angličtině

Maturita z matematiky? Ne!!! Povinná bude matematika v angličtině

"Jaképak dohadování studentů s ministrem školství o vyučování matematiky zábavnějším způsobem. Prostě z matematiky jako z předmětu vyučovaného v českém jazyce  se maturovat nebude, ale zavedl bych maturitu z matematiky v angličtině," má jasno student politologie.

Kachna a ještě na neděli
15. září 2019 - 14:05

Jak už tušíte náš student politologie si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři právě té politologie nepovažovali za kolegu.

Proč si myslíte, že se studentům zdá, že matematika je špatně vyučována a proto, dokud se to nezlepší, by měla být maturita z matematiky nepovinná?

"Docela  překvapilo, jak se nedávno nějací zástupci středoškoláků sešli s ministrem školství,  aby mu sdělili, že se matematika  učí nezábavným způsobem. Jak by si asi představovali mudrci před maturitou, že by se ta matematika měla učit, to už v té reportáži sděleno nebylo. Věřím, že by rádi  místo řešení matematických úloh a prověřování znalostí  uplatnění  matematiky  v praxi psali eseje o počítání oveček, ale tak se tu matematiku také nenaučí."

Kde je chyba?

"Z matematiky se stal strašák lidí všech věkových kategorií a nejvíce mládeže.   Kdejaká hvězdička, která hraje v připitomělých seriálech podřadné role se v rozhovorech pro bulvární časopisy a televizní pořady chvástá, proč šla studovat konzervatoř. Prý protože tam nebyla matematika. Matematice nevěnují studenti zvláštní pozornost ani na školách, kde by měla být hlavním předmětem. Vypukla tu chorobná obava z čísel a z matematických úloh. Nu a jaký je výsledek? Máme tu zástupy mladých lidí, kteří nedokáží na papíře napsaná dvě čtyřmístná čísla od sebe odečíst. To, že vysokoškoláci v  prvním ročníku  bakalářského studia na zjištění aritmetického průměru dvou čísel třeba 18 a 16 použíjí  mobil, na kterém si ten průměr vypočítají, to mi zase potvrdila  jedna odborná asistentka působící na jedné univerzitě na kraji města, kterou tyto jevy už nepřivádějí vůbec k údivu. A nedej bože, aby si ti studenti museli bez kalukulačky nějaká čísla vynásobit nebo vydělit."

Napadá vás nějaké řešení?

"Jistě. Znám jeden příklad z  jedné vysoké školy, kde předmět dejme tomu výpočetní techniku cvičili na programech pouze v anglické verzi, přestože ten distributor tohoto programu nabízel škole i českou verzi. Byla však prosazena výuka jen v angličtině, aby se prý studenti se svými znalostmi uplatnili i v zahraničí. Pokud by se tento postup uplatnil i u maturity z matematiky, tak by vše bylo vyřešeno. Ať je tedy maturitní povinná zkouška z matematiky v angličtině. A matematika v angličtině nemůže být přeci nepřitažlivá."


Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté" se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy Kachna. Nu a tak Prvnízprávy.cz pečou Kachnu v tomto případě na neděli ...(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)