Svátek má: Rostislav

Politika

Velikost textu:

Odměnou za nezvolení Le Penové bude porážka Německa od Francie

Odměnou za nezvolení Le Penové bude porážka Německa od Francie

Emmanuel Macron chce společný rozpočet v eurozóně. Žádný problém pro německého ministra financí Wolfgangq Schäubla, i když bude rozpočet financován hlavně z německého „potu“.

Emmanuel Macron, nový francouzský prezident
20.květen 2017 - 06:20

Jsou němečtí politici vždy pod tlakem Francie?

Helmut Kohl zaplatil za smíření s  François Mitterrandem  německou markou. Gerhard Schröder se sklonil pod tlakem Jacquese Chiraka a potvrdil Řecko v eurozóně, i když těch „falešných čísel“ ze strany Řeků bylo dostatečné množství.

Nicolas Sarkozy hrozil koncem francouzsko-německého přátelství, potřeboval pomoc Angely Merkelové a společně tak zachránili především francouzské banky, které měly v portfóliu největší řecké dluhy. A François Hollande byl přinucen proti vůli většiny eurozóny pomoci  Merkelové se schválením třetího řeckého záchranného balíčku.

Němečtí politici se dnes radují  nad porážkou Marine Le Penové a jsou ochotni podpořit Macronovy politické návrhy i když odporují německým zájmům.

Vyšší dluh Francie? Sigmar Gabriel říká, že je naprosto v pořádku když sdílíme odpovědnost jako největší věřitel v eurech. Solidární odpovědnost bank v eurozóně? Žádný problém pro CDU / CSU, FDP, Zelené, Linke v Evropském parlamentu, když němečtí střadatelé mají francouzské směnky.

Francouzská nezaměstnanost se má propojit s německým přebytkem zahraničního obchodu a státní dluh se stane společným. Eurozóna má mít svůj vlastní parlament a tak dále. Je pravda, že některé z těchto návrhů jsou stále odmítány v Berlíně. ale je také pravda, že Merkelová a Schäuble přestoupili přes téměř všechny červené čáry, o kterých se ve spojitosti s Francií mluví nejprve hlasitě a pozvolna tišeji a tišeji.

Nejdříve jásot v EU a nyní překvapení: Co vůbec Macron chce?

Autor tohoto článku žil a pracoval ve Francii. Ví, že Francii nelze reformovat. Odbory již připravují demonstrace, krajní levice a krajní pravice připravuje své protesty na Place de la Bastille v Paříži.

Macron to ví také a je mu jasné, že musí nejdříve splnit menší nároky vlastním lidem, než Bruselu a Berlínu. Místo toho musí nyní narychlo plnit jeho požadavky Merkelová, Schäuble, Juncker, Gabriel & Co. , ale mělo by se mu připomenout, že jeho prioritou není reformovat Evropu, ale reforma Francie.

(rp,prvnizpravy.cz,freiheit, foto:arch.)