Svátek má: Sabina

Politika

Velikost textu:

Pokud by sídlem Středočechů nebyla Praha, tak by vypukla občanská válka

Pokud by sídlem Středočechů nebyla Praha, tak by vypukla občanská válka

Ke stému výročí založení československého státu, které připadá na rok 2017, připravil Středočeský kraj obsáhlý projekt zaměřený na připomenutí vzniku české státnosti ve Středočeském kraji. Při té příležitosti se hovořilo i o sídle kraje.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na Žofíně v říjnu 2017
12. listopadu 2017 - 12:24

"Sídlem Středočeského kraje je oprávněně Praha a kdyby to mělo být některé z měst kraje, tak by v kraji nastala občanská válka," řekla s nadsázkou hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová v listopadu 2017 v pražském  Obecním domě  při prezentaci připravovaných projektů k oslavě výročí.

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...

Oslavy tak budou v rámci jednotlivých akcí probíhat ve středních Čechách v průběhu celého následujícího roku s vyvrcholením 28. října 2018 a vydáním zcela jedinečné prestižní knižní publikace vydané u této příležitosti.


V roce 2018 si budou významné výročí československého státu připomínat nejen občané, ale i všechny významné instituce České republiky. Tato nejvýznamnější událost našich novodobých dějin se bude prolínat celospolečenským životem na všech úrovních.

"Středočeský kraj jakožto nositel významných tradic se bude této výjimečné události účastnit vlastním projektem, jenž bude důstojným připomenutím stoleté státnosti naší země v našem regionu. U této příležitosti také vydáme novou knižní publikaci, která připomene významné události, které vedly ke vzniku samostatného československého státu na území středočeského regionu," oznámila  hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011). Publikace bude po jejím vydání, podle vyjádření hejtmanky, sloužit pro propagační a reprezentační účely Středočeského kraje.

Cílem projektu však není jenom připomenutí stého výročí založení samostatného státu a vydání nové publikace, ale také působit osvětově a propagovat českou státnost i středočeský region směrem k veřejnosti s pozitivním dopadem. Proto bude v rámci kraje připraven v souvislosti s oslavami i bohatý doprovodný program, ať už to budou akce v muzeích a galeriích Středočeského kraje či příprava cesty historického vlaku připomínajícího doby první republiky.  

Pro realizaci obsáhlého projektu byl na Středočeském kraji vytvořen speciální projektový tým, složený z odborníků na jednotlivé oblasti, jako jsou projektové řízení, historie, publicistika, publikační činnost i mediální komunikace. 

Projekt bude mít svůj samostatný webový portál (www.slavime100let.cz), kde budou zveřejňována připravená témata zpracovaná do knižní publikace a další bohatý online doprovodný obsah. Veřejnost na tomto webu získá celou řadu informací souvisejících s projektem, přehled pořádaných akcí, rozhovorů či soutěží připravených u příležitosti stých oslav vzniku samostatného státu. Web tak bude mít roli informačního rozcestníku.

"Nová, již zmíněná prestižní publikace kraje, připravovaná u příležitosti oslav, bude zpracována jako popularizační encyklopedie pro širokou veřejnost s bohatým grafickým obsahem. Vlastní obsah se bude skládat z deseti kapitol, které budou představovat historii jednotlivých desetiletí v letech 1918-2018. V každé kapitole pak budou kaleidoskopicky zpracována nejvýznamnější středočeská témata z oblastí osobnosti, události, stavby/architektura a umění/kultura," přiblížila dále podobu nové knihy hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. 


(ps, Středočeský kraj, Prvnizpravy.cz, foto: ps)