Svátek má: Viola

Politika

Velikost textu:

Proč pravice nechce „ministerstvo sportu“?

Proč pravice nechce „ministerstvo sportu“?

"Sněmovna na svém zasedání 13. března 2019 schválila vznik Národní sportovní agentury, která bude v příštích letech rozhodovat, de facto a zejména, o rozdělování peněz v českém sportu," připomenul bývalý premiér a rovněž bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Způsob financování sportu se rozeběhl novým směrem
15. března 2019 - 08:30

"Pravicová opozice se domnívá, že to není dobrý nápad, že prý je to nesystémové. A proboha, co je systémového na tom, když český sport byl zastřešován ministerstvem, které mělo na starosti úplně něco jiného. A prioritně se staralo především o problematiku školství. Někteří ministři školství v minulosti dokonce v klidu převáděli peníze ze „subkapitoly“ sportu do běžných výdajů na školství. V posledních letech se konečně podařilo překonat důsledky stagnace výdajů na sport, které způsobily vlády pravice v letech 2006-2013. Velmi často se v té době zejména tehdejší ministr financí Kalousek rád vyjadřoval v tom směru, že přeci sport je záležitostí každého jednotlivě a nikoliv státu. A tak zde nemáme ani národní fotbalový stadion, či stadiony, které by umožnily do budoucna například uspořádat v naší zemi mistrovství Evropy ve fotbale. Nemáme tu ani vhodný stadion s dráhami pro rychlobruslaře, který by trenéru Novákovi a dalším schopným lidem umožnil „vyrobit“ další Sáblíkové," píše ve svém komentáři bývalý premiér Jiří Paroubek."Prostě s filosofií, že sport je individuální záležitostí každého je možné ušetřit nebo spíše neutratit velké peníze. Ale na druhé straně se to negativně projeví jak na zdravotním stavu obyvatelstva, tak například v počtu olympijských medailí. Vládní koalice přišla teď s ambiciózním plánem tento přístup změnit. Upřímně, není to nic tak úplně nového. Před volbami do sněmovny v roce 2010 jsem v programu ČSSD přišel s podobným plánem. Tedy vytvořit zastřešující agenturu pro financování českého sportu. Tehdy se nám s Jiřím Šlégrem smáli i v takových „specializovaných“ novinách, jako je Sport. Tehdejší redaktoři Sportu psali se svatým pravicovým nadšením, jak je to stupidní něco takového prosazovat. Přitom by právě oni měli vědět, že česká sportovní obec něco takového potřebuje. Potřebuje své „ministerstvo“, které bude partnerem pro vyjednávání jednak vůči představitelům sportovců, ale také vůči jiným ministerstvům a centrálním úřadům. A to vůbec není špatné," konstatuje Jiří Paroubek.

"Myslím, že i osoba budoucího šéfa tohoto úřadu Milana Hniličky je velice dobrým řešením. Hnilička je bývalý vynikající sportovec, reprezentant, mistr světa a seriózní člověk. Takže pokud jsem takovéto řešení problematiky sportu, které já naopak považuji za systémové, podpořil před deseti lety, tak jej nutně podporuji i nyní. I osobnosti obou možných protagonistů v čele agentury jsou podobné. Jak Jiří Šlégr, tak Milan Hnilička to mají v hlavě srovnané a vědí, jaké jsou největší problémy českého sportu. Tedy především, jak zorganizovat výchovu mladých úspěšných sportovců. Zkrátka, co dělat, aby se český sport dostal na vyšší kvalitu, než je nyní," uzavřel svůj komentář Jiří Paroubek.

(ps, Vaševěc.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)