Svátek má: Xenie

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Jak bylo pochtíváno v ČT

Zdeněk Zbořil: Jak bylo pochtíváno v ČT

<< GLOSA >> Stalo se tak v sobotu 10. října t.r. ve sledovaném pořadu redakce Zpravodajství, který se příkladně jmenuje Události, píše Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil, politolog
14. října 2020 - 03:20

Redaktorka Michaela Nováková zaujatá svou důležitostí a na pozadí večerního Karlova mostu a Pražského Hradu sdělila plátcům televizní daně, že „byla pochtívána pomoc operátorů“. Mělo to vypadat, jako kdyby citovala slova Andreje Babiše, ale to divákům a posluchačům neřekla.
Nezbývá než věřit, že kromě dnes už zlidovělého lock-dawnu a kurzaibaitu, že ČT šíří popularitu dalšího perverzního slova, tentokrát dokonce novotvaru odvozeného od slovesa chtíti.

V minulosti, jak snad ještě mnozí víme, nekodifikovali český jazyk jen Kralická bible nebo Jan Gebauer, ale hlavně čeští prozaici, básníci, právníci a české divadlo. Ti, stejně jako jejich čtenáři a posluchači podléhali vlivu latiny, němčiny, francouzštiny  básníků a autorů právních textů, později, od roku 1918 politickému násilí francouzštiny, němčiny a ruštiny. V dnešní době  tedy angličtiny, a protože se čte většinou „pod lavicí“, ve škole i doma,  stává se normou řeč rozhlasových a televizních vysílání.

Pryč je doba středoškolských omylů a neznalostí  a la „dívaje se z okna pršelo“,  nebo překladatelských schválností, které „nelze ladem nechat ležet muset“, ale objevila se frekventovaná slova komunikovat a vykomunikovat, vnímat a nevnímat, za hranou, výzva (co dnes není výzvou?), vysílat signál, a to dokonce „nějakým způsobem“. V ČT je zřejmě za magické slovo považováno „nicméně“, jehož frekvence je snad častější než covid-19 v Praze 1.

Podobně je nejen v Parlamentu ČR téměř nedotknutelné „předjímání“, ačkoliv zcela zmizelo, možná i záměrně, poslanecké a senátorské „ujímání“.
 
Zda  televizní „jak bylo pochtíváno“  obohatí Klégrův Tezaurus jazyka českého (NLN, 2005), zatím nevíme, ale rozumíme tomu, že v ČT se příležitost jak podprahově pomluvit Andreje Babiše nedá opomenout, dodává Zdeněk Zbořil.
 
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)