Svátek má: Jáchym

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Začne válka už před olympiádou?

Zdeněk Zbořil: Začne válka už před olympiádou?

<< VIDEO >> Ta válka by mohla být klidně lokální, to nemusí být nějaká velká světová, a pozor na to, že myšlenka mírových dnů  během olympijských her už dávno nemá tu sílu, jako v antickém Řecku, upozorňuje Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
15. ledna 2022 - 03:20

Za necelé tři týdny nám začíná olympiáda v Číně a už od dob starověkého Řecka se nebojovalo v době olympiády. Můžeme očekávat něco podobného? Stihneme to?

Co vy na to pane Zbořile?

„Je to sice možné, ale nesmíme brát to naučení z historie příliš vážně, protože lidé jsou nepoučitelní. I když Pierre de Coubertin  obnovoval mýtus novodobých olympijských her, tak předpokládal, že svět tak trochu bude napodobovat antické Řecko,  a že se nebude válčit během olympijských dnů. A také, že se během OH bude kromě sportování věnovat pozornost nejenom kráse těla, ale i kráse ducha a že součástí olympijských her budou umělecká díla a výkony ducha. Pravda ale také je, že ne vždy se to povedlo.

V třicátých letech letní olympiáda,  která se konala v Německu a v Berlíně se stala pompézní oslavu nacistického režimu,  a to tak důkladnou, že tam hajlovali příslušníci demokratických a mírumilovných států na oslavu Adolfa Hitlera. Je také ovšem pravdou, že se ještě nevědělo nic o koncentračních táborech a plynových komorách,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Mnozí politici Zimní olympijské hry bojkotují a nebo se ani do Číny neodváží…

„Tentokrát je ta situace vlastně ne snad totožná, ale stejně zajímavá. Za tři týdny začnou Zimní olympijské hry v Čínské lidové republice a už mnozí evropští politici, a zejména také čeští politici, vyhlásili, že se těchto olympijských her nezúčastní ani jako diváci. To,  že na ně tam nikdo není zvědavý,  a že spíš je publikum olympijských her zvědavé na to,  jak tam budou úspěšní nebo neúspěšní čeští sportovci, kteří se na tu Zimní olympiádu připravují už několik let, tak to zřejmě ty české a evropské politiky příliš nezajímá.

Je samozřejmě také pravda, že někteří čeští politici, jako třeba předseda Senátu Parlamentu České republiky, by tam ani jet nemohli, protože díky svým nepřátelským postojům vůči čínskému režimu a zatahování politiky do sportu, by tam neměli co dělat,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Může vypuknout válka bez ohledu na Zimní olympijské hry?

„Ta věc je ještě složitější, před nedávnem se setkal nebo se kontaktovali ruský a čínský prezident, a předpokládám, že se a nebo někteří komentáři předpokládají, že oni mohli mluvit o tom jestli, ty vojenské konflikty vypuknou před, na které je současný svět bohatý, jestli vypuknou před Zimními olympijskými hrami a nebo po nich. Zatím ten případ kazašských rebelů nebo kazašských teroristů, ale také války mezi různými zpravodajskými službami, tu  Zimní olympiádu v Číně předešel. Já si myslím, že dokonce ani nebude díky Covidu ta čínská zimní olympiáda bohatě navštěvovaná, ale že tam bude monumentální zahajovací nedivadelní scénografie, která se bude přenášet televizními kanály do celého světa a která alespoň podle těch předběžných informací má být monumentální.

A pak tedy dojde k sportovním soutěžím,  které se mohou odehrávat nejen ve strachu před onemocněním, ale i před vojenským konfliktem a před střetnutím mocností, které se snaží dobýt vládu nad světem. Ta válka by mohla být klidně lokální, to nemusí být nějaká velká světová, ale pozor na to, že myšlenka mírových dnů  během olympijských her už dávno nemá tu sílu jako měla nejen ve starém Řecku, ale snad ještě na konci 19. a začátku 20. století,“ odpovídá Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp, prvnizpravy.cz,foto:arch.)