Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

98letá pacientka stojí 3 dny po náhradě kyčle opět na nohou

98letá pacientka stojí 3 dny po náhradě kyčle opět na nohou

Lékaři Nemocnice Šternberk úspěšně provedli částečnou náhradu kyčle doposud nejstarší pacientce, kterou dovedli během tří dnů znovu postavit na nohy. Anežka Bayerová, která letos oslaví 99. narozeniny, si při pádu zlomila krček stehenní kosti a zcela přestala ovládat pravou nohu.

Paní Bayerová s fyzioterapeutkou Věrou Klaudovou
26.únor 2016 - 11:00

Jak uvedla pro Olomouckénovinky.cz Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí skupiny AGEL, a.s., do které spadá i Nemocnice Šternberk, lékaři seniorku dovedli během tří dní znovu postavit na nohy – a to doslova. Díky cementované endoprotéze totiž žena mohla začít končetinu znovu zatěžovat už následující den po operaci.

„Pacientka podstoupila částečnou náhradu kyčle, konkrétně cervikokapitální endoprotézu, tedy náhradu hlavice stehenní kosti. U pacientky jsme volili cementovanou endoprotézu, která je vhodná právě pro starší pacienty, kteří už nekladou příliš vysoké nároky na aktivní život, nesportují. U cementované endoprotézy je dřík fixován kostním cementem, což má velkou výhodu v možnosti okamžitého zatěžování končetiny,“ vysvětluje MUDr. Josef Ščudla, lékař Chirurgicko-traumatologického oddělení Nemocnice Šternberk s tím, že operací tohoto typu provedou lékaři zdejší nemocnice ročně okolo pětadvaceti.

Streptokok seniorku málem připravil o život

Seniorka si zlomeninu způsobila při pádu ve svém domě, v nedaleké obci Štěpánov. „Zatočila se mi hlava, a najednou jsem ležela na zemi. Naštěstí bydlím s dcerou, která hned zavolala sanitku. V nemocnici mi pak zjistili zlomeninu krčku na noze,“ popisuje okolnosti úrazu 98letá pacientka Anežka Bayerová, která dnes díky úspěšné operaci i poctivé rehabilitaci již znovu stojí na svých nohou.

„Paní je velice šikovná a optimistická, možná i proto jí jde rehabilitace velmi dobře. Cvičíme spolu každý den kromě víkendů, nejprve kondiční cvičení na lůžku a dechová cvičení, pak i chůzi s chodítkem. Paní vše zvládá mimořádně aktivně, takže jí vlastně jen dopomáhám s operovanou nohou a koriguji,“ říká Věra Klaudová, fyzioterapeutka Nemocnice Šternberk.

(kp,olomouckenovinky.cz,foto:AGEL,a.s.)