Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Arionova kašna zahájila sezonu

Arionova kašna zahájila sezonu

Nejmladší městská kašna, která patří k oblíbeným místům Olomoučanů i turistů, opět tryská vodu. Arionova kašna na Horním náměstí po zimní odstávce zahájila sezonu.

Arionova kašna
21. dubna 2019 - 08:00

Před samotným spuštěním prošlo dílo olomouckého rodáka a světově proslulého sochaře Ivana Theimera důkladnou kontrolou.

„Zprovoznění Arionovy kašny musí předcházet vyčištění, kontrola a prověření celé technologie. Teprve poté ji můžeme napustit a uvést do provozu. Plníme ji pomocí kropicích vozů a pojme na 24 metrů krychlových vody,“ popsal Jiří Kočí z Technických služeb města Olomouce, které se o kašnu starají.

Po zimní odmlce se Arionova kašna probouzí zpravidla k životu před jarní etapou mezinárodní květinové výstavy Flora a spolu s ní začínají fungovat i oblíbená pítka sochaře Ivana Theimera umístěná na Horním a Dolním náměstí.

Barokní kašny budou, stejně jako v předchozích letech, spuštěny do provozu až k 1. květnu. Do šesti kašen se voda vrátí po pečlivé kontrole jejich stavu, nezbytném čištění a prověření technického zařízení na cirkulaci vody. Finanční prostředky na běžnou údržbu a provoz barokních kašen přijdou město ročně na zhruba čtvrt milionu korun.

Podle webu města Olomouc

(lh,olomouckenovinky.cz,foto  Jan Andreáš,město Olomouc)