Svátek má: Jarmila

Regiony

Velikost textu:

Bouzov je pátou nejnavštěvovanější památkou ve správě NPÚ

Bouzov je pátou nejnavštěvovanější památkou ve správě NPÚ

Letošní návštěvnická sezóna byla příznivě nakloněna i památkám v Olomouckém kraji. Oproti loňskému roku vrostla návštěvnost o 28%. Hrad Bouzov je v první desítce nejnavštěvovanějších památek ve správě NPÚ.

Bouzov
1. listopadu 2022 - 08:00

V období od 1. ledna do 30. října 2022 navštívilo naše památky (hrad Bouzov, zámek Jánský Vrch, hrad Šternberk a zámek Velké Losiny) celkem 190 041 návštěvníků, což je o 42 361 osob více než v předcházejícím roce, kdy na památky zavítalo 147 680 návštěvníků. Sezónu tedy hodnotíme jako zdařilou.   

Úspěšnost letošní sezóny ovlivnili především čeští návštěvníci, kteří památkám zůstali věrni a u méně známých památkových objektů byla návštěvnost optimální i přes mírný nárůst cen, ke kterému musel ke kterému NPÚ začátkem roku musel přistoupit vzhledem ke zvýšeným mandatorním výdajům za elektřinu a další služby.Na památky mělo vliv i zdražení energií, i když nutnost šetřit energiemi si správci památek NPÚ uvědomovali už dříve (tedy před zdražením energií) a na spoustě památek byly v předcházejících letech postupně využívány především úsporné žárovky a úsporná osvětlení. Zdražení energií tento postup výměny žárovek a osvětlení za jejich úsporné verze hodně urychlilo. V rámci úspor bylo omezeno noční osvětlení památek a zůstávají svítit pouze bezpečnostní světla. Jedním z dalších kroků vedoucí k úsporám bylo ztlumení topení na nezbytné minimum a v některých prostorách jde dokonce jen o temperování. Musely být omezeny také obnovy malého rozsahu, jako jsou například nátěry oken, drobné úpravy střech, arboristické práce, úpravy cest v parku, výsadba stromů apod.

Klasická návštěvnická sezóna, která na většině památek trvá od začátku dubna do konce října, sice už skončila, ale do konce roku proběhne ještě Hradozámecký advent – adventní a vánoční programy na památkách.

Olomouckénovinky.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, tisková mluvčí NPÚ ÚPS Kroměříž.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto:npu)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%