Svátek má: Gabriel

Regiony

Velikost textu:

Cenu Františka Palackého obdrží historik umění Rostislav Švácha

Cenu Františka Palackého obdrží historik umění Rostislav Švácha

Univerzita Palackého v Olomouci udělí Cenu Františka Palackého Rostislavu Šváchovi, profesorovi filozofické fakulty a zároveň přednímu historikovi umění a architektury.

Kaple Božího Těla
12. června 2018 - 08:00

Profesor Rostislav Švácha zásadním způsobem přispěl k poznání barokní architektury i k rehabilitaci okrajových či opomíjených témat, jakým je například sportovní architektura, které se věnuje v publikacích Naprej! či Star. Získal cenu Magnesia Litera za kolektivní monografii Paneláci, v níž studuje architekturu panelových sídlišť, je také držitelem Ceny Ministerstva kultury České republiky. Výrazně se zasazuje o ochranu panoramat historických měst a neúnavně bojuje proti demolicím společností nedoceněné moderní architektury z doby minulého režimu.

Slavnostní ceremonie se uskuteční 13. června v 11 hodin v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP. Cenu Františka Palackého, oceňující vynikající výsledky tvůrčí činnosti na poli vědy nebo kultury, jež přispívají k prestiži České republiky a Univerzity Palackého v Olomouci, převezme prof. Švácha z rukou rektora UP Jaroslava Millera.

Pro Olomouckénovinky.cz RNDr. Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí, Univerzita Palackého v Olomouci.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto archiv)