Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Červený kostel změní vše kromě barvy

Červený kostel změní vše kromě barvy

Ještě letos začne Olomoucký kraj s rekonstrukcí červeného kostela v Olomouci. Ten od roku 1957, kdy byl odsvěcen, sloužil jako sklad knih.

Interiér kostela
5. září 2019 - 08:00

Nově v něm vznikne místo pro koncerty, výstavy nebo kavárnu. Investice vyjde na více než 100 miliónů korun.

Foyer kostela

„Chceme, aby se z kostela stala dominanta, která bude sloužit všem obyvatelům Olomouce i jejím návštěvníkům. Půjde o zásadní změnu, protože v minulosti se památka lidem zpřístupnila jen dvakrát,“ sdělil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Dělníci v budově nanesou sanační omítku a dojde k natažení nové elektroinstalace. Stavba získá teplovzdušné vytápění i moderní sociální zázemí. Venkovní podoba fasády naopak zůstane. Hlavní změnou bude realizace přístavby ze skla a oceli.

„Architektonický návrh byl hodně složitý – přístavby se ke kostelům běžně nestaví. Tahle bude prosklená, takže nedojde k uzavření prostoru. Do budoucna bychom chtěli, aby jednu ze stěn tvořily staré knihy. Opatřit bychom je mohli třeba formou sbírky – bude jich totiž potřeba zhruba 850 metrů,“ dodal autor architektonické studie Miroslav Pospíšil.

Hejtmanství je připraveno celou akci financovat z vlastního rozpočtu. Prostor v červeném kostele se uvolnil poté, co kraj postavil vědecké knihovně nový depozitář.

Pro Olomouckenovinky.cz JUDr. Vladimír Lichnovský, KÚ Olomouckého kraje

(lh,olomouckenovinky.cz,foto web OK)