Svátek má: Bohumil

Regiony

Velikost textu:

České masožravé rostliny i vzácné „masožravky“ ze Stolových hor

České masožravé rostliny i vzácné „masožravky“ ze Stolových hor

Masožravé rostliny, jež rostou v České republice ve volné přírodě, vzácné „masožravky“ ze Stolových hor Venezuely či mucholapka podivná, která kořist polapí v desetinách vteřiny.

Z plakátu k akci
18. května 2023 - 08:00

To vše bude mimo jiné k vidění od 20. května do 4. června 2023 na výstavě Živé pasti 2023 ve sbírkových sklenících, jež ve Smetanových sadech spravuje Výstaviště Flora Olomouc.

Vstupenky jsou již k dostání na webu olomouckého výstaviště. Letos je v ceně také vstup na jedinečnou cestopisnou přednášku plnou zážitků a fotografií z dobrodružné expedice za masožravými rostlinami z Bornea a Filipín.

„Díky oblíbené výstavě Živé pasti dál naplňujeme naši koncepci učinit ze sbírkových skleníků ještě přitažlivější návštěvnický a turistický cíl. Lidé sem mohou přijít několikrát do roka, vždy je čeká něco jiného. Ať už díky cenným botanickým sbírkám, které se během roku mění díky svým květům či voňavé úrodě citrusů, tak i díky našim akcím jako jsou výstavy masožravých rostlin či orchidejí anebo velikonoční i vánoční workshopy s našimi zkušenými floristkami,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Výstava Živé pasti 2023 bude prodejní, návštěvníci ve sbírkových sklenících kromě samotných masožravých rostlin získají cenné rady pro jejich pěstování. A to přímo od zkušené pěstitelky Markéty Aubrechtové. Právě s ní zahradnické oddělení olomouckého Výstaviště Flora při přípravě výstavy spolupracuje.

„Na letošním ročníku Živých pastí bychom chtěli věnovat zvýšenou pozornost masožravým liánám rodu Nepenthes neboli láčkovkám. Kromě našich sbírkových rostlin a zapůjčených rostlin od olomoucké Univerzity Palackého máme domluvené i zapůjčení dalších botanických druhů těchto masožravek od botanické zahrady v Praze – Troji,
“ popisuje pěstitelka Markéta Aubrechtová.

Ta se před časem vrátila z expedice na Borneu a Filipínách, přivezla odsud unikátní fotografie těchto masožravých lián.

„Výstavu Živé pasti 2023 tak obohatíme o velkoformátové fotografie těchto vzácných rostlin pořízené při naší expedici. Tyto masožravé liány mohou dorůstat délky mnoha metrů, jejich pasti dokážou pozřít dokonce i obratlovce,“ dodává Markéta Aubrechtová.O zážitky z expedice se pěstitelka podělí na přednášce v sobotu 3.června.

Detailní popis expedice po Borneu a Filipínách pak pěstitelka Markéta Aubrechtová připravuje pro návštěvníky své veřejně přístupné přednášky. Koncipovaná bude jako cestopis, uskuteční se v sobotu 3.června v 18 hodin v oranžerii ve Smetanových sadech. Jako vstupenka poslouží lístek na výstavu Živé pasti 2023.

„Připravené je promítání fotografií a videí z cesty i ukázky masožravek rostoucích přímo v přírodě. A to včetně kriticky ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě rostou poslední řádově desítky kusů. Přidáme i povídání o náročné cestě, která předchází tomu spatřit tyto rostliny na vlastní oči. Od cesty džunglí ve stoprocentní vlhkosti ve 30 stupních až po vrcholné lezení na skalách ve výšce 2500 metrů nad mořem za nepřetržitého deště v pěti stupních Celsia. K tomu všudypřítomné pijavice anebo přebrodění desítek řek v džungli. To vše desítky kilometrů od civilizace,“
popisuje Markéta Aubrechtová.

Přímo na výstavě Živé pasti 2023 budou ve sbírkových sklenících k vidění také mnohaleté vzrostlé exempláře špirlic (Sarracenia), velký sortiment mexických tučnic (Pinguicula) či rosnatek (Drosera). Letos se návštěvníci budou moci pokochat také širokým sortimentem vzácných masožravek rodu Heliamphora ze Stolových hor Venezuely.
 
„Návštěvníci si na vlastní oči prohlédnou i české masožravé rostliny, jež se vyskytují ve volné přírodě v České republice,“
uvedla Markéta Aubrechtová.

Výstavu doplní edukační postery, aby se návštěvníci mohli o těchto pozoruhodných rostlinách dozvědět ještě více zajímavostí.

Nejde však o jedinou výstavu, na níž Výstaviště Flora Olomouc s Markétou Aubrechtovou spolupracuje. Letos na podzim – konkrétně od 21. 10 do 5. 11. – se lidé mohou v olomouckých sbírkových sklenících těšit na výstavu orchidejí a tropických rostlin s názvem Klenoty pralesa.

Nejbližší akcí, kterou Výstaviště Flora Olomouc chystá po výstavě Živé pasti, je pak festival Vyznání růžím, který se koná od 10. do 11. června v areálu olomouckého rozária. Zdobit ho budou tisíce keřů růží v plném květu i jedinečné floristické aranžmá. Připraven bude také bohatý program včetně koncertů i aktivit pro děti.

Olomouckénovinky.cz informoval Bc. Michal Poláček, tiskový mluvčí, Výstaviště Flora Olomouc.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto:Výstaviště Flora Olomouc)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%