Svátek má: Maxmilián|Maxim

Regiony

Velikost textu:

Cílem je inkluze. Vznikl průlomový dokument českého školství

Cílem je inkluze. Vznikl průlomový dokument českého školství

Dva roky věnují odborníci maximum svých sil tomu, aby v českém školství nastavili dobré podmínky pro inkluzi.

Ilustrační foto
3.červenec 2015 - 11:00

V projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání vytvořili stovky unikátních dokumentů, které mají usnadnit práci i život učitelům, asistentům pedagoga, především však dětem, které z různých příčin ve školách selhávají

Jak olomoucké novinky.cz informoval Mgr. Radek Palaščák, tiskový mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci, zásadní je Katalog podpůrných opatření, na jehož tvorbě má hlavní podíl Univerzita Palackého v Olomouci a Člověk v tísni.

Katalog podpůrných opatření je praktickým manuálem, který krok za krokem radí, jak pracovat se žáky se zdravotním postižením a znevýhodněním či znevýhodněním sociálním. Všem zájemcům je k dispozici od 1. července v tištěné i elektronické podobě. Vznikl i podrobný manuál činnosti asistentů pedagoga při poskytování podpůrných opatření podle katalogu v podobě 11 komplexních metodik. S předstihem se tak zveřejňují rozhodující informace, které pedagogové využijí v příštím, a zejména následujícím školním roce, kdy začne platit novela školského zákona.

Jak mohou vědci přispět k odvrácení potravinové krize?

„Věříme, že Katalog podpůrných opatření přináší smysluplnou podporu dětem, které ji potřebují i učitelům, kteří jsou povinni jim ji poskytovat,“ řekl hlavní řešitel projektu z pedagogické fakulty Jan Michalík.
Dokument navazuje na schválenou novelu paragrafu 16 školského zákona a přináší přehled dostupných podpůrných opatření. Poprvé tak mají učitelé přehledně zpracovány všechny dosavadní odborné zkušenosti ve vzdělávání znevýhodněných žáků. Katalog má navíc ambici pomoci i odstranit řadu nespravedlností, kterým některé děti byly doposud ve školách vystaveny.

„Katalog je otevřeným systémem. Zahrnuje všechny známé prostředky podpory a do budoucna je možno jej doplňovat. Nyní však bude nutné nastavit pravidla financování, aby školy podporu mohly čerpat a od 1. září 2016 ji žákům i poskytovat,“ doplnil Michalík.  

Podle speciální pedagožky základní školy v Lošticích Jitky Pospíšilové je už sama snaha o systematičnost, uspořádání a propojenost péče o žáky s postižením pozitivní. „Byla to práce nelehká a oceňuji snahu jasně stanovit a definovat finanční náročnost jednotlivých podpůrných opatření v systému, stejně tak jako větší podporu speciálním pedagogům a psychologům ve školách. Katalog si dovolím přirovnat ke kuchařské knize, z níž lze čerpat smysluplné a systematické recepty k přípravě vyváženého menu,“ shrnula Pospíšilová. Pomáhala s kapitolou, která se týká sluchově postižených dětí, a rady, které se v katalogu objevují, ověřila v běžné třídě s dívkou s těžkým sluchovým postižením a chlapcem s vývojovou dysfázií.

Kromě Katalogu podpůrných opatření vznikla během dvouletého projektu více jak stovka publikací, zpráv, analýz a návrhů systémových úprav. Pedagogům i jejich asistentům se nabídnou desítky metodických materiálů v řádu tisíců stran konkrétních doporučení každodenní praxe.

„Kurzů se zúčastnily tisíce pedagogických pracovníků. Zpracovali jsme expertní odhady i studie, které problematiku rámují i do širšího kontextu. Dnes věříme, že nové vedení ministerstva dokáže záměry vyjádřené v novele paragrafu 16 školského zákona uvést do praxe. Doufáme, že podpůrná opatření najdou i finanční zázemí. Nebude to levné, ale vyplatí se to,“ uzavřel Tomáš Habart ze společnosti Člověk v tísni.

Projekt Systémová podpora inkluzního vzdělávání je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem. Všechny jeho výstupy, dokumenty, publikace, návrhy legislativních změn podporují vzdělávání dětí, žáků a studentů v hlavním vzdělávacím proudu. Ve specializovaných vzdělávacích kurzech bylo proškoleno více než šest tisíc pedagogů, zájemci se mohli zúčastnit i pěti národních konferencí a desítek odborných workshopů.  

(kp,olomouckenovinky.cz,foto:UPOL)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: