Svátek má: Ivo

Regiony

Velikost textu:

Den boje za svobodu a demokracii si připomněli v Olomouci

Den boje za svobodu a demokracii si připomněli v Olomouci

Svoboda, důstojnost, normální život. To jsou výdobytky boje, který v minulosti s různými totalitami sváděli naši předkové.

Ilustrační foto z akce
18. listopadu 2018 - 08:00

Připomínku odkazu dramatických historických událostí, spojenými se dnem 17. listopadu, se odehrála v 11 hodin u Památníku bojovníkům za svobodu a demokracii před Právnickou fakultou UP. Smysl boje za svobodu jak v roce 1939, tak v roce 1989 přišli podpořit představitelé Univerzity Palackého, Senátu a Poslanecké sněmovny a také města Olomouce.

Foto z akce

„Co znamená výročí 17. listopadu 1989 pro dnešní svět? Řekl bych, že si nejprve musíme odpovědět na otázku, co jsme vlastně chtěli tehdy, před 29 lety,“ uvedl ve svém proslovu primátor Olomouce Mirek Žbánek. „Troufám si tvrdit, že většině lidí nešlo primárně o vznešené filosofické ideje. Myslím, že jsme prostě chtěli žít normální svobodný život. Lidé už měli po krk té absurdity, kterou představoval normalizační režim. V jeho podstatu vlastně dávno nikdo nevěřil, přesto ale tento režim stále dokázal lidem ničit životy, omezovat perspektivy a brát svobodu.“

Mirek Žbánek následně zdůraznil, že právě svobodný život je tím hlavním darem, který nám hrdinové z let 1939 i 1989 dali.

„Díky tehdejším studentům a dalším odvážným lidem, kteří se postavili proti totalitě, máme dnes to krásné právo žít normálně, svobodně a důstojně,“ pokračoval dále primátor Žbánek. „Za tuto svobodu a tento život děkuji všem, kdo se tehdy angažovali a riskovali, byť si nemohli být ani zdaleka jisti tím, jak jejich vzdor dopadne.“


Před památníkem na třídě 17. listopadu hovořil také olomoucký senátor a primář neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Lumír Kantor, poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková a rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller. V jejich proslovech zazněly jak osobní vzpomínky na listopad 1989, tak i apely na dnešní společnost či kritika na adresu současných politiků.

Podle webu města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto  Blanka Martinovská,město Olomouc)