Svátek má: Marcela

Regiony

Velikost textu:

Dvacet let od povodní na Moravě připomenou speciální weby

Dvacet let od povodní na Moravě připomenou speciální weby

Ničivé povodně před dvaceti lety zasáhly do životů tisíců lidí nejen v Olomouci. Hladina řeky Moravy místy stoupla až o šest metrů, devětadvacet tisíc domů bylo zcela nebo částečně zničeno. 

Ilustrační foto
9.červenec 2017 - 08:00

Škody byly vyčísleny na skoro 63 miliard korun a co bylo nejbolestnější – o život přišlo padesát lidí. Od povodní v červenci roku 1997 uplynulo právě dvacet let. Pro Olomoučany je to nejen příležitost ke zvýšenému zájmu o postup protipovodňových opatření, ale i důvod ke vzpomínkám, byť mnohdy bolestným.


Připomínku dvaceti let od dramatických událostí nabízí například Arcidiecézní charita Olomouc či Plavby Olomouc a samozřejmě také město Olomouc. Vzniklo několik speciálních webových stránek, chystá se také výstava archivních fotografií v přístavišti a vydání zvláštního „povodňového“ zpravodaje.

Velmi důkladně se na výročí připravila Arcidiecézní charita Olomouc, která před dvaceti lety poskytovala obětem povodní neocenitelné služby. V pondělí 10. července budou v ulicích města kameloti rozdávat povodňový speciál, v němž čtenář najde dobové reportážní fotografie olomouckého fotografa Jiřího Kopáče a část textů, které před dvaceti lety vznikala v improvizované redakci v sídle Charity. Současně vznikl i speciální web, kde na adrese www.povodne97.cz najdete příběhy z července roku 1997, množství fotografií, důkazy o tehdejší vlně solidarity i právě zmíněný povodňový zpravodaj.

„Dne 8. července, když nastala povodeň, měla naše Charita na kontě 300 tisíc korun a navíc bylo před výplatami. My jsme ale šli na nulu a všechny peníze vložili do pomoci zasaženým. Byl to risk, ale zároveň bylo třeba rychle pomáhat,“ vzpomíná tehdejší ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Jindřich Suchánek. „Do sbírky nám pak lidé i nejrůznější organizace z České republiky, ale i zahraničí, přispěli téměř 200 miliony korun, takže se pomoc dostala k většímu počtu lidí a ve větší míře. Potvrdilo se, že pomáhat je kulturou srdce, ne ekonomiky,“ dodává Jindřich Suchánek.

„Právě druhý červencový víkend bychom si v přístavišti rádi připomněli už 20. výročí velkých povodní,“ vysvětluje kapitán výletní Ololodi Kordulka a provozovatel služby Plavby Olomouc Šimon Pelikán. „Od této události uplynulo už hodně času a díky protipovodňovým opatřením by se naštěstí něco podobného opakovat nemělo.Společnost Plavby Olomouc by v přístavišti ráda vytvořila pamětní stěnu z autentických fotografií. Nabízíme spoluobčanům, které zmiňované povodně poškodily, aby se s námi tuto neděli podělili o svůj příběh a přinesli některou z vlastních fotografií.“ Čeká je za to plavba zdarma - právě během ní mohou vyprávět, co se jim před dvaceti lety stalo.Novinku pro veřejnost připravilo i město Olomouc.

Prázdninový program Plaveb Olomouc v přístavišti

„Na speciálních stránkách, věnovaných protipovodňovým opatřením v Olomouci, jsme vytvořili novou rubriku, věnovanou výhradně povodním z roku 1997,“ říká náměstek primátora Olomouce Martin Major. Součástí této prezentace je podrobná kronika a přesný časový sled tehdejších událostí a bohatá fotografická dokumentace.

V současnosti se blíží zahájení II. B etapy protipovodňových opatření, která zvýší bezpečí především ve středu Olomouce. Dle zpráv z podniku Povodí Moravy práce mohou začít letos na podzim.

Pro Olomouckenovinky.cz Mgr. Michal Folta, Magistrát města Olomouce.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Jiří Kopáč,Magistrát města Olomouce)