Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Hejtman jednal se zástupci nemocnic o nonstop pohotovosti

Hejtman jednal se zástupci nemocnic o nonstop pohotovosti

Se zástupci všech nemocnic v Olomouckém kraji se v úterý 17.března sešel hejtman Ladislav Okleštěk.

Ilustrační foto z jednání
19. března 2020 - 08:00

Společně řešili zavedení nepřetržité lékařské pohotovostní služby pro děti i dospělé na území Litovelska a Uničovska, kde od pondělního rána platí karanténní opatření.

„Lidé musí mít možnost dostat se v případě potřeby k lékařské péči. Zřízení nonstop pohotovosti pro děti i dospělé je krokem, který jim to umožní. Kraj teď bude řešit všechny potřebné detaily tak, aby pohotovost na Litovelsku a Uničovskumohla začít co nejdříve fungovat,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.

Vedení kraje navíc požádalo starosty měst, v nichž sídlí nemocnice, aby otevřeli mateřské školy pro děti například zdravotníků, policistů nebo záchranářů. Opatření by se týkalo dětí do deseti let. Volné kapacity už nabídla všechna větší města v kraji.

„Potřebujeme, aby ti, kteří pomáhají v první linii, mohli v klidu pracovat.Proto jsme zajistili, abyměli možnost umístit děti do školek v místě svéhozaměstnání. Během dneška budeme vědět, kolik lékařů a zdravotníků má o tuto péči zájem,“ uvedl hejtman.

Zástupci nemocnic diskutovali s hejtmanem také o rozdělení sad, s jejichž pomocí jsou lidem s podezřením na nový koronavirusodebírány vzorky. Výsledkem je dohoda, na jejímž základě budou v současné době dostatečnýmpočtem testerů vybaveny všechny nemocnice.

Po jednání se zástupci nemocnic se odpoledne sešla operační skupina Krizového štábu Olomouckého kraje. Jeho členové mimo jiné řešili dílčí problémy v souvislosti s povolením pohybu osob a zboží do uzavřené zóny na Litovelsku a Uničovsku.


„Starosti nám dělá hlavně to, že některé firmy nezajistí u hygieniků povolení k vjezdu pro své šoféry. Dohodli jsme se proto na systému, jak co nejméně zdržovat zásobování a přitom neohrozit smysl karantény. Také jsme vyjednávali možnost odvozu vyrobeného zboží nebo produktů, například piva z místního pivovaru,“ popisuje hejtman Okleštěk.

Pro Olomouckenovinky.cz Bc. Eva Knajblová, KÚ Olomouckého kraje

(lh,olomouckenovinky.cz,foto web OK)