Svátek má: Adriana

Regiony

Velikost textu:

Holice odhalila památník válečným hrdinům

Holice odhalila památník válečným hrdinům

Památku osmi holických rodáků, kteří bojovali nebo padli ve druhé světové válce, bude ode dneška připomínat nový památník.

Ilustrační foto z akce
3. září 2018 - 08:00

Slavnostního odhalení se účastnili náměstci primátora Filip Žáček a Pavel Urbášek, radní, zastupitelé, členové Komise městské části Holice a iniciátor vzniku pomníku Ladislav Zahradník. Třiadevadesátiletý pamětník byl jen o něco mladší a všechny vojáky znal osobně.

Foto z akce

Monumentální kovová plastika před základní školou na Návsi Svobody je dílem uměleckého kováře Milana Poliána. Jedná se o stylizovaný obelisk a ratolest z oceli a nerezu.

Iniciativa Ladislava Zahradníka se zároveň pojí i se stoletým výročím republiky. „V době tohoto výročí je potřebné připomínat si nejen radostné, ale i ty opačné, méně příjemné události. Jen tak zůstanou navždy v naší paměti. Přestože od konce války uplynulo sedmdesát tři let, má smysl připomínat oběti, protože je to jeden ze způsobů, jak si uvědomit cenu a význam míru,“ uvedl na ceremoniálu náměstek Filip Žáček.

Pod nápisem „Bojovali v zahraničí za vlast“ jsou na pomníku seřazena jména osmi mužů, kteří bojovali proti fašismu na východní i západní frontě. Vladimír Horský, Bohumil Netopil a Ladislav Valoušek působili jako piloti RAF. Vítězslav Lepařík byl velitelem zpravodajského výsadku Glucinium, Alois Dosoudil tankistou, Jan Jašíček dělostřelcem a Zbyněk Očenášek radistou. Jakub Koutný, důstojník 1. československého armádního sboru, byl nakonec umučen 15 let po válce komunistickým režimem v Leopoldově.


„Válečná situace byla tehdy komplikovaná i tím, že kdo chtěl za vlast bojovat, musel se napřed složitě a nebezpečně dostat mimo území protektorátu. Pamatuji, že dva z pilotů – Valouška a Netopila, se na konci osmdesátých let i přes odpor tehdejších mocenských orgánů povedlo představit veřejnosti výstavou ve vlastivědném muzeu a dokonce se podařilo zorganizovat i dvě besedy,“ věnoval pietnímu aktu osobní vzpomínku náměstek Pavel Urbášek.

Největší zvon na Moravě je v katedrále sv.Václava v Olomouci

Podobně v loňském roce uctila čtyři válečné hrdiny městská část Topolany. I tam byl autorem pomníku Milan Polián.

Pro Olomouckenovinky.cz Mgr. Pavel Konečný, Magistrát města Olomouce.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto  Blanka Martinovská,město Olomouc)