Svátek má: Ingrid

Regiony

Velikost textu:

Jak by Olomouc změnili studenti architektury

Jak by Olomouc změnili studenti architektury

Jiný pohled na město mají starousedlíci, jiný turisté nebo lidé, kteří do Olomouce dojíždějí za prací. Jak ale město vidí a jak by ho změnili studenti architektury?

Horní náměstí v Olomouci
20. září 2019 - 08:00

Jejich pohled je napůl cizí, bez emocí, napůl profesionální, se zanícením. Pořád je řeč o Olomouci a hovořit se bude několikrát. K chystané výstavě návrhů studentů architektury ČVUT v Praze v oranžerii ve Smetanových sadech jsou připraveny i besedy. A jsou otevřené všem.

Rozšíření diskuse o urbanistické a architektonické podobě rozvoje konkrétních lokalit města je cílem spolupráce Olomouce s Fakultou architektury ČVUT v Praze. Město s fakultou uzavřelo smlouvu o spolupráci, slibuje si od ní inspiraci při řešení veřejného prostoru.

„Chceme, aby se Olomouc zařadila mezi města, která usilují o co nejširší diskusi nad urbanistickými a architektonickými problémy s nejmladší generací architektů. Díky spolupráci získáme řadu projektů, které představí možná řešení rozvoje města i jeho veřejných prostranství,“ přiblížil podobu nové spolupráce primátor Mirek Žbánek.


Projekty na vybraná území a veřejná prostranství řešili studenti architektury v rámci svých semestrálních prací. Pracovali pod patronací ateliéru vedeného architekty Michalem Kohoutem a Davidem Tichým. Součástí byla i spolupráce s ateliérem krajinářské tvorby vedeným Radmilou Fingerovou. „O spolupráci s ateliérem Kohout – Tichý projevila v minulosti zájem řada měst jako Pardubice, Havlíčkův Brod, Benešov, Praha nebo Brno. A spolupráce se tam následně i úspěšně rozběhla,“ podotkla Jana Křenková z Útvaru hlavního architekta.


Ve chvíli, kdy začali pracovat, měli studenti za sebou jarní workshop v Olomouci.

„Zaměřili se na budoucí využití území lokality Tržnice a bývalého autobusového nádraží, Staroměstských kasáren, stávajícího depa Dopravního podniku v souvislosti s jeho plánovaným přemístěním či využití proluk v centru města. Mezi vybraná místa patří i nevyužívané lokality u Velkomoravské nebo nezastavěné území mezi ulicemi Brněnská a Schweitzerova. V případě veřejných prostranství se práce mohly zaměřit na budoucí podobu třídy Svobody, parku v ulici Dlouhá nebo území v okolí Klášterního Hradiska,“ vyjmenovala Křenková.

Výstava studentských návrhů začne 20. září v oranžerii ve Smetanových sadech. Slavnostní zahájení bude v 19 hodin. Veřejné diskuse jsou pak připravované ve spolupráci s odborem městské zeleně a odpadového hospodářství. Diskuse k budoucí podobě Žižkova náměstí bude současně součástí programu celostátního Dne Architektury.

Pro Olomouckenovinky.cz  Mgr. Radka Štědrá, tisková mluvčí, Magistrát města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto archiv)