Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Javořičské jeskyně: Probouzení netopýrů

Javořičské jeskyně: Probouzení netopýrů

Netradiční prohlídka jeskyně s průvodcem seznámí s množstvím zajímavostí ze života těchto tajemných živočichů. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr.

Ilustrační foto
16. března 2023 - 08:00

Javoříčské jeskyně jsou v současnosti největším známým zimovištěm netopýrů a vrápenců celé České republiky. Odborníci létající savce v podzemí pod národní přírodní rezervací Špraněk systematicky monitorují přes 30 let - od roku 1989. První zmínka o netopýrech v této lokalitě pochází od pražského zoologa – entomologa a zakladatele chiropterologie Friedricha A. Kolenatiho z roku 1856. Popisuje, že mu netopýry z „vápencové jeskyně u Bouzova" 16. ledna dodal lesní geometr Schrodt.

V uplynulém roce 2022 si téměř šestikilometrové jeskyně s bohatou běloskvoucí výzdobou blízko hradu Bouzova, z nichž 790 metrů je přístupno turistům, prohlédlo 39 768 návštěvníků. Během března průvodci zvou ve všední dny na dvě prohlídky – v 10:00 a v 13:00. Od 1. dubna začne hlavní sezona, kdy bude otevřeno od úterý do neděle od 10:00 do 16:00.  Obdobně ve všední dny v 10:00 a v 13:00 mají v březnu otevřeno i nedaleké Mladečské jeskyně v národní přírodní památce Třesín u Litovle.

Olomouckénovinky.cz informoval Mgr. Pavel Gejdoš, tiskový mluvčí,Správa jeskyní České republiky.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto:caves)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%