Svátek má: Iva

Regiony

Velikost textu:

Kamenný kříž stál v trase dálnice a neměl majitele

Kamenný kříž stál v trase dálnice a neměl majitele

Tak trochu detektivní práci připomínalo pátrání úředníků a také archivářů po majiteli kamenného kříže, který dlouhá léta stál u silnice za přerovskou místní částí Předmostí – v místě, kudy má vést dálnice.

Ilustrační foto
11. října 2020 - 08:00

Protože se jeho majitel nenašel, přešel kříž do majetku města.

„Po vlastníkovi se pátralo od podzimu roku 2017, kdy se poprvé objevila výzva na úřední desce Přerova. Protože se nikdo nepřihlásil, přešlo po třech letech vlastnictví této opuštěné věci na město,“ uvedl náměstek primátora Michal Zácha.

O křížek u cesty z Předmostí do Rokytnice se začal magistrát zajímat v souvislosti s projektovou přípravou dálnice D1. Kvůli plánované stavbě totiž bylo nutno kamenný kříž přesunout asi o sedmdesát metrů dále – k tomu ale chyběl souhlas majitele. Nejdříve se k vlastnictví přihlásila žena z Přerova, která se domnívala, že sakrální symbol kdysi patřil její prababičce, nakonec se ale z archivních dokumentů zjistilo, že rodině patřil jiný kříž.

Jednou z logických možností bylo, že může kříž patřit církvi, protože předmostská farní obec v roce 1943 pořizovala v okolí Předmostí tři kříže, ale ani tady pátrání nedopadlo. „Oslovili jsme i Římskokatolickou farnost v Předmostí, ale i odtud nám přišla odpověď, že vlastnictví k tomuto kříži není nikde zapsáno a nebyl nalezen žádný důkaz, že jde o majetek farnosti,“ doplnil vedoucí odboru majetku Miloslav Dohnal.


Přerovští radní vlastnictví odsouhlasili a kříž coby „opuštěnou“ věc přijali do majetku města, které už na žádost společnosti Dopravoprojekt přemístilo kříž do „oka“ budoucí mimoúrovňové křižovatky Přerov – sever.

Podle webu města Přerov

(lh,olomouckenovinky.cz,foto web města Přerov)